Снимка: БГНЕС
Георги Вулов
След определената като най-голяма сделка за придобиване на Обединена българска банка от белгийската група KBC, най-вероятно до края на годината ще последва ново голямо придобиване в банковия сектор у нас. Става въпрос за сделка между Банка ДСК и българския клон на френската Sociеtе Gеnеrale „Експресбанк" за придобиване на 97.74% от капитала на банката и другите местни дружества на SG в България.
В поредицата на придобивания от началото на годината е и преминаването на ТБ Виктория към Инвестбанк. Сделката беше финализирана официално на 26 октомври, след като БНБ взе решение Инвестбанк да стане пълен правоприемник на всички права и задължения на ТБ Виктория.
Вижте още: Приключи сделката за придобиването на ТБ Виктория от Инвестбанк
Четвъртата за тази година сделка
се очертава да бъде покупката на Банка Пиреос от Пощенска банка (Юробанк България). Според източници от банката-купувач, сделката е финализирана в Атина и е подписано споразумение за придобиване. Очаква се, макар и формално, решение от двата регулатора - Комисията за защита на конкуренцията и БНБ, за да бъде финаизирана сделката и за територията на България. Така реално на българския банков пазар остава само една гръцка банка. Преди това, през 2016 година, Пощенска банка купи друга гръцка банка - Алфа банка България.
Какво купува Пощенска банка
"След придобиването Юробанк България ще бъде третата по големина банка в страната", каза Ставрос Йоану, заместник главен изпълнителен директор на гръцката Eurobank, цитиран в прес-съобщението на Пощенска банка по повод сделката. Той уточнява, че придобиването следва стратегията на Eurobank да се фокусира в разрастването на международните си пазари, които счита за важни, какъвто е българският. Нашата цел е да обслужваме още по-добре нашите клиенти, да подкрепяме българската икономика, както и гръцкия бизнес в нашата съседна държава", посочва в заключение Ставрос Йоану.
Очакваните приходи след финализиране на сделката са 150 млн. евро преди провизии и нетна печалба 70 млн. евро. В момента в Пиреос банк работят повече от 900 души, а банката има 70 офиса в цялата страна. Според информация на „Капитал", Пиреос банк е започнала процедура по прехвърляне от портфейла си лоши кредити в размер на 126 млн. евро към колекторски агенции, но процедурата е спряна, тъй като се чака решение по казуса от новия собственик.
Другата предстояща за финализиране сделка
Както посочихме вече, предстои финализиране на придобиването на SG Eкспресбанк от Банка ДСК. SG Eкспресбанк е седмата по големина банка в България с 6.7% пазарен дял и чрез 151 офиса в страната обслужва повече 500 000 клиенти.
Цената на 4-те сделки
Първата сделка, с която се постави началото на активното консолидиране на банковия сектор в България, беше между ОББ и СИБанк за 610 млн. евро. На второ място ще бъде сделката, ако бъде финализирана, между SG Експресбанк от Банка ДСК за около 800 млн. лева.
Следва покупката на Пиреос от Пощенска банкса за 75 млн. евро и на четвърто място по обем ще бъде придобиването на ТБ Виктория от Инвестбанк за 89.374 млн. лева.
Разместване на топ 5
След финализиране на двете сделки, което най-вероятно ще стане в началото на 2019 година, ще има разместване в подреждането на петте най-големи банки в България от Първа група. По окончателни данни на БНБ на база балансови отчети за третото тримесечие на банките, начело на групата е УниКредит Булбанк, следват: Банка ДСК, Обединена българска банка, Първа инвестиционна банка и Пощенска банка (Юробанк България).
Топ 5 на банките по активи в България (данни към 30.09.2018 г.)
Има голяма вероятност начело да излезе Банка ДСК, тъй като унгарската кредитна институция ще придобие SG Eкспресбанка (6.573 млрд. лв. активи), която е на второ място във Втора група, и с общо 19.437 млрд. лв. активи ще измести сегашния лидер УниКредит Булбанк (19.150 млрд. лв.).
На трето място най-вероятно сигурно ще се изкачи Пощенска банка, защото след придобиването на Пиреус (3.147 млрд. лв. активи) ще има 11.298 млрд. лв. активи.
На четвърто място ще слезе ОББ (10.893 млрд. лв. активи) и пета ще бъде Първа инвестиционна банка (9.233 млрд. лв. активи).
Още по темата:
Доц. д-р Григор Сарийски: Еврозоната е в цайтнот
9 от 10-те най-големи банки и застрахователи в България с ръст на активите през 2017 г.
Топ 10 на банките с най-голяма пазарна капитализация в света