Снимка: БГНЕС
Георги Вулов
Eurobank, третата по големина гръцка банка и собственик на българската Пощенска банка, ще придобие компанията за недвижими имоти Grivalia Properties, съобщи в неделя служител на Eurobank пред гръцкия вестник Еkathimerini (английската онлайн версия). Мажоритарен собственик на Grivalia е канадската инвестиционна компания Fairfax Financial Holdings, която е специализирана в жилищното кредитиране и застраховането. Fairfax притежава 51.4% от капитала на Grivalia и 16.88% от Eurobank, уточнява гръцкото издание. След финализиране на сделката, Fairfax придобива дял от над 30 процента в Eurobank.
Сливането е одобрено от управителните съвети и на двете компании.
Какво предвижда планът за сливането
Освен корпоративно слива, планът предвижда и пълно оздравяване на портфейла на необслужваните кредити на Eurobank чрез прехвърлянето им в дружество със специално предназначение (SPV).
Освен това, гръцките банки се стремят да засилят капиталовите си адекватност, тъй като им е поставено условие от Европейската централна банка (ЕЦБ) да намалят необслужваните кредити в сектор, засегнат от дълговата криза в еврозоната и години на рецесия в Гърция. Според Еkathimerini, прехвърлянето в SPV е една от тези възможности.
Вижте още: Пpoдaжбaтa нa 2 пъти пoвeчe лoши кpeдити, гoтвят гpъцкитe бaнки
Скок на печалбата
Eurobank съобщи миналата седмица за рязко покачване на нетната печалба за третото тримесечие при по-високи приходи от такси и печалби от международни операции.
Консалидация на банките и в България
На българския банков пазар Пощенска банка (Eurobank) е на път да остане единствената гръцка банка, след като приключи придобиването на българския клон на Пиреос Банк. Преди това, през 2016 година, Пощенска банка купи друга гръцка банка - Алфа банка България. Според официалното съобщение на Пощенска от 7 ноември, тази година, сделката за придобиване на българския клон на Пиреос е сключена в Атина и предстои, макар и формално, одобрение от двата регулаторни органа в България - БНБ и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Така 2018 година се очертава като най-активната за последните 20 години за консолидиране на българския банков пазар.
Вижте още: Консолидацията на банките в България продължава
Първо беше придобиването на Обединена българска банка от белгийската група KBC.
Последва сделка между Инвестбанк и ТБ Виктория, а на хоризонта се задава най-голямата сделка: ДСК да придобие българския бизнес на френската Sociеtе Gеnеrale „Експресбанк".
Най-вероятно още през първото тримесечие на следващата 2019 година ще има съществено разместване на първите пет големи банки в България
Източник: БНБ, по окончателни данни за Трето тримесечие на 2018 година
Ако се финализира сделката между Банка ДСК (собственост на унгарската финансова група OTP Bank) и Sociеtе Gеnеrale „Експресбанк", унгарската банка ще стане най-голямата в България, което е видно от таблицата по-горе. След като Банка ДСК (с активи в размер на 12.864 млрд. лв.) придобие SG Eкспресбанка (6.573 млрд. лв. активи), ще има общо 19.437 млрд. активи, и ще измести от лидерската позиция в момента УниКредит Булбанк (19.150 млрд. лв.).
Още по темата:
World Finance Magazine: Пощенска банка е най-добра в банкирането на дребно за 2018 г.
Над 60% ръст на жилищните кредити през първите два месеца на 2018 г., отчита Пощенска банка
Пощенска банка откупи отпуснатия синдикиран заем на Sofia Ring Mall