Снимка: БГНЕС
Новият член на Управителния съвет на БНБ Людмила Елкова положи клетва, а на церемонията присъства президентът Румен Радев. Елкова е от квотата на държавния глава. Тя заема мястото на Боряна Пенчева, чиито шестгодишен мандат изтича на 2 декември.
Пред ръководството на Централната банка, президентът благодари за възможността да представи своята номинация. „ Убеден съм, че като доказан професионалист и морален човек тя ще даде своя принос. През годините на преход и промени БНБ премина през сериозни сътресения", отбеляза Радев и припомни масовите фалити на банките през 90-те и кризата с КТБ.
„Казвам го, защото тези кризи ни напомнят, че БНБ е призвана да бъде един от стожерите на държавата. Тя е призвана да пази финансовата и банковата стабилност. Това предполага висок професионализъм и независимост от политически вмешателства", отбеляза държавният глава.
„Голямо предизвикателство за мен е, че се присъединявам в един интересен за страната ни и БНБ момент, след като сме заявили за присъединяване към еврозоната и финансовия механизъм ERM II. Това предполага нови предизвикателства за банката и за целия финансов сектор с оглед на това, че дигиталните услуги навлизат много бързо, променят се надзорните и регулаторни разпоредби, както и глобализацията на финансовите услуги", заяви в речта си Людмила Елкова, след като подписа клетвения лист.
Според разпространената информация по време на церемонията, в периода 2000-2002 г. Людмила Елкова е главен юрисконсулт в Дирекция „Данъчна политика" на Министерство на финансите, а от 2003 до 2009 г. е директор на същата дирекция. Отговаря за прогнозирането на бюджетните приходи и участва в разработването на консолидирания държавен бюджет и управлението на процеса по прогнозиране, анализиране и отчитане на изпълнението на бюджетните приходи, в частност на приходите от данъци и осигуровки, събирани от НАП и Агенция „Митници", както и във връзка с работата на международните финансови институции - МВФ и Световната банка.
Ръководител е на работни групи, свързани с хармонизацията на българското данъчно законодателство с европейското право в процеса на подготовка на присъединяването на България към Европейския съюз.
В периода 2003-2010 г. е член и заместник-председател на Съвета на директорите на Българската фондова борса.
Назначена е за заместник-министър на финансите през 2013-2014 г. и отговаря за държавния бюджет, държавните разходи, финансирането на общините, държавното съкровище и Дирекция „Национален фонд". В същия период е заместник-председател на Съвета на директорите на Печатницата на БНБ, алтернативен управител на МВФ за България, ръководител на българската делегация в Международната банка за икономическо-развитие-Москва, член на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие", член на Управителния съвет на Националния доверителен екофонд.
От 2015 г. осъществява консултантска дейност в областта на финансите, държавните помощи, разработването, управлението и изпълнението на проекти, финансирани от Европейския съюз.
По закон Управителния съвет на БНБ заседава най-малко веднъж месечно. Той се състои от седем души - управител, трима подуправители, ръководещи основните управления - "Емисионно", "Банково" и "Банков надзор" - които се избират от Народното събрание, и трима членове, които се назначават от президента. Мандатите на последните изтичат през две години, като в момента и трите са заети от назначения на предишния президент Росен Плевнелиев. Освен напускащата поста Боряна Пенчева (също бивш заместник финансов министър при Симеон Дянков), трябва де се посочат заместници на Лена Русенова и Елица Николова.