Председателят на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков, който е номиниран за подуправител на БНБ, ръководещ уравление "Банков надзор".. Снимка: БГНЕС
Парламентът прие процедурните правила за условията и реда за предлагането на кандидат за подуправител - ръководител на управление "Банков надзор" на БНБ. Това се налага поради подадената в началото на март оставка на досегашния ръководител на банковия надзор Димитър Костов.
Заради напредналата фаза на кандидатстването на България за т. нар. "чакалня за еврозоната" и присъединяването към механизма за тясно сътрудничество с Единния европейски банков надзор е необходимо бързо да се намери нов титуляр на поста. Това казаха народни представители преди вчерашното заседание на парламентарната бюджетна комисия, на която без дискусии бяха приети новите правила с 13 гласа „за" без „против" и „въздържал се", които днес бяха одобрени в пленарна зала.
Кандидатурата се внася от управителя на Централната банка
в тридневен срок, считано от днес. Според източници от банковите среди, на гуверньора на БНБ Димитър Радев няма да е трудно да намери кандидат. Дори се спряга името на Радослав Миленков, който в момента ръководи за Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Краткият срок няма да е проблем, защото председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова съобщи, Димитър Радев е уверил, че е готов с кандидатурата си.
Според одобрените правила, медиите могат да изпращат до парламентарната бюджетна комисия въпроси към кандидата преди изслушването му, а юридическите организации с нестопанска цел - да изпращат становища по кандидатурата.
Претендентът за поста ще бъде предварително проверен за принадлежност към бившите спецслужби - Държавна сигурност и военното разузнаване, за което подписва декларация, че не принадлежи към тези служби. Освен това ще трябва да подпише и още три декларации - че е български гражданин; не е обявяван в несъстоятелност като едноличен търговец през последните две години; не се намира във фактическо съжителство и роднински връзки до 4 степен с друг член на УС на БНБ; нова имуществена декларация.
Кандидатурата се представя от управителя на БНБ.
Номинираният кандидат представя в рамките на 20 минути концепция за дейността му като подуправител - ръководител на управление „Банков надзор" на БВБ. Изслушването във финансовата комисия е на открито заседание, като на всеки зададен въпрос се отговаря в рамките на 10 минути.
След одобрение от парламентарната бюджетна комисия, кандидатът се смята за одобрен, ако за него в пленарната зала са гласуват повече от половината присъстващи народни представители.
Процедурата в пленарна зала
Според приетите днес правила, заседанието се излъчва в реално време в интернет чрез страницата на Народното събрание. С решение на Народното събрание на заседанието присъства предложения кандидат.
2. Народното събрание изслушва в резюме внесения доклад на Комисията по бюджет и финанси.
3. Кандидатът се представя от управителя на Българската народна банка - до две минути.
4. Провеждат се разисквания по кандидатурата по реда на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
5. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване.
6. Кандидатът се смята за избран, ако е получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители
7. Ако кандидатът не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор.
Защо подаде оставка Димитър Костов
Дългогодишният подуправител на БНБ Димитър Костов - от 2005 година, когато е избран да ръководи управление „Банково", а от 29 юли 2015 г. ръководи управление „Банков надзор", подаде оставка на 1 март. От заявлението си, което той внася н парламента и което е публикуван он сайта на БНБ, става ясно, че това не е спонтанно решение, а дълго обмислен ход.
„Извършената интензивна работа в управление „Банков надзор" през последните няколко години и осъществяването на основната част от планираните реформи ми дадоха основание към средата на мандата ми през 2018 г. да помоля за неговото предсрочно прекратяване. По молба на управителя забавих изпълнението на моето намерение, поради нововъзникналия обем ангажименти пред управление „Банков надзор" след заявените през юни и юли м.г. планове за присъединяване към Единния надзорен механизъм (ЕНМ).
Днес, при вече установената много добра работна комуникация с Европейската централна банка и ЕНМ в този процес и неговата напреднала фаза, е налице възможността да се оттегля от ръководството на управление „Банков надзор". Моментът е подходящ и от гледна точка на хоризонта за ефективното присъединяване към ЕRМ, където прегледът на активите и стрес тестът на ЕЦБ ще бъдат само началните етапи от един по-комплексен процес.
С цел добро управление и приемственост в този процес, по мое мнение, е препоръчително на настоящия етап да бъде потърсен нов ръководител на банковия надзор с шестгодишен хоризонт", пише в заявлението на Костов.
След новината пръв реагира финансовият министър Владислав Горанов, който каза пред журналисти, че Костов е можело да изчака няколко месеца, като навярно е имал предвид, докато приключи процедурата с влизането на страната ни в „чакаЛнята на еврозоната". По думите на финансовия министър, това е отдавна обмислено решение на Костов и гуверньорът Димитър Радев се е съобразил с него.
Владислав Горанов изрази тогава надежда до две седмици да е ясно новото предложение за подуправител с ресор „Банков надзор". Финансовият министър беше категоричен, че оставката няма да повлияе на решението на Франкфурт за присъединяването ни към ERM II и банковия надзорен механизъм.
В медиите се появиха различни тъ.кувания и предположения, вкл. и намесата на премиера Борисов, който още с избора на Костов за подуправител и ръководител на „Банковия надзор" не бил съгласен.
Други пък свързват оставката с породил се конфликт вътре в самото ръководство на БНБ, а трети - с миналато на Костов и натиска срещу него от среди в банковия сектор с активна дейност преди две десетилетия, но с позиции и в момента.
Не бива да се забравя, че Димитр Костов беше финансов министър в правителството на Жан Виденов, страната изпадна в тежка икономическа криза и хиперинфлация, а кабинетът беше изправен пред реалната възможност за втори път след 1990 г. да прекрати плащанията по външните задължения на държавата.
И тъй като Димитър Костов е все още подоуправител, до избора на негов заместник, той се въздържа от коментари. Дали това ще продължи и след като напусне БНБ, предстои да видим.
Кадрова криза в регулаторите
В двата основни регулатора има кадрова криза - банковия (БНБ) и финансовия (КФН), а ако на поста заместник-управител с ресор „Банков надзор" на централната банка бъде избран Радослав Миленков, кадрова дупка ще се покаже и във Фонда за гарантиране на влоговете.
След подадената оставка на Карина Караиванова от поста председател на КФН и липсващ титуляр за управление „Застрахователен надзор" дълго време, откакто Ралица Агайн подаде оставка миналата година, Европейската комисия разкритикуваха страната ни за липса на кадри в небанковия финансов сектор. Малко след това се появи и кадровият казус в банковия надзор.
Номинацията на Радослав Миленков
Управителят на централната банка не изчака тридневния срок, определен от парламента, за да предложи кандидат подуправител на мястото на Димитър Костов. В официално съобщение на централната банка след обед се казва, че номинацията на БНБ за подуправител, който да ръководи управление „Банков надзор", е Радослав Милненков.
"Той е добре познат и уважаван специалист в банковите среди, който е доказал своите професионални познания и добра репутация. Разполага с всички необходими качества за ръководител на управление „Банков надзор" в БНБ, включително задълбочен поглед върху банковата система, практически знания за механизмите за осъществяване на банковия надзор, както и значителен управленски опит в няколко търговски банки", пише в оценката на Димитър Радев.
От месец ноември 2014 г. досега Радослав Миленков е председател на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). В рамките на своя успешен мандат като председател на ФГВБ той поддържа добро сътрудничество с Българската народна банка, Министерството на финансите, банковата общност в страната и с други национални и международни институции.
Радослав Миленков е магистър по финанси. Завършил е Университета за национално и световно стопанство с отличие, владее английски език и не членува в политически партии.
Още по темата:
Бойко Атанасов единствен кандидат за председател на КФН
Парламентът прекрати предсрочно мандата на Карина Караиванова като председател на КФН
Зам.-председателят на КФН Ралица Агайн подаде оставка