Снимка: iStock
Банковите акции са на ръба на мечия пазар, а по-нататъшното им понижение може да е напълно реално, следствие на забавящата се икономика и обърнатата крива на доходността.
Един популярен барометър на цените на банковите акции - индексният фоннд SPDR S&P Bank ETF (KBE), се търгува с 21% под най-високата си стойност от миналата година и технически е в мечи пазар.
Друг ключов индекс - KBW Nasdaq Bank Index (BKX), не е далеч от мечия пазар, тъй като е надолу с 18% от върховете си.
Защо това е важно за пазарите? Защото освен, че са от ключово значение за икономиката, като цяло, финансовите акции представляват 13.3% от капитализацията на индекса S&P 500 (SPX) към края на февруари, според MarketWatch. По този начин, те оказват сериозно влияние на пазара, като цяло.
"По-лошото представяне на банковия сектор наистина започна да се ускорява, след като Федералният резерв на САЩ обяви по-разхлабената си политика. Банките печелят, като дават пари назаем, така че забавянето в повишението на лихвите от страна на Фед, следствие на слабостта на икономиката, влошава рентабилността на бизнеса им", според Майкъл Бингер, президент на Gradient Investments, цитиран от CNBC.
Ето и как изглежда представянето на основни имена във финансовия сектор от върховете през изминалата година:
KBW Nasdaq Bank Index (BKX): -18.0%
SPDR S&P Bank ETF (KBE): -21.1%
JPMorgan Chase & Co. (JPM): -16.5%
Bank of America Corp. (BAC): -15.7%
Wells Fago & Co. (WFC): -18.7%
Citigroup Inc. (C): -19.0%
Goldman Sachs Group Inc. (GS): -27,9%
Morgan Stanley (MS): -25,0%
S&P 500 индекс: -4.9%
Източник: Yahoo Finance, данни 25 март 2019 година.
"Все още сме негативно настроени за финансовите компании. Цените на акциите правят по-ниски и по-ниски върхове и от наша гледна точка поскъпването от декември не е нищо повече от ръст на "облекчението", смята Крейг Джонсън, старши технически анализатор в Piper Jaffray, цитиран от CNBC.
Освен това маржовете на печалбата на банките по кредитите обикновено се увеличават и намаляват с разликата между краткосрочните и дългосрочните лихвени проценти, тъй като банките и другите кредитори набират голяма част от средствата си на краткосрочни лихвени проценти и отпускат заеми при дългосрочни лихвени проценти.
При обръщането на кривата на доходността този спред се превръща в отрицателен, като допълнително намалява стимулите на банките да отпускат заеми.
"Банките са ключови компоненти за нашата икономика, толкова голям, че ако не се справят добре, те на практика инициират провал на цялата икономика", смята Ед Кофранческо, главен изпълнителен директор на International Assets Advisory LLC.
Той също така вярва, че продължаващото намаляване на счетоводния баланс на Федералния резерв, оставяйки масовите си облигационни заеми да падежират без реинвестиране на постъпленията, "ще има отрицателно въздействие върху банките".
Разбира се, други наблюдатели правят противоположно заключение, като се има предвид, че този обрат на количественото облекчаване (QE) оказва натиск за повишаване на лихвените проценти, което трябва да бъде положително за банковите печалби.
Последната инверсия на кривата на доходност не само беше свързана с началото на последния икономически спад в САЩ, но и с началото на една от най-големите финансови кризи и загуби на фондовите пазари в историята на страната. Инвеститорите трябва да следят отблизо дали последната инверсия на доходността е мимолетна аномалия или началото на тенденция.
Още по темата:
Как се представяха акциите на публичните банки от SOFIX?
Банките, които останаха встрани от консолидацията на банковия сектор