Снимка: БГНЕС
След три неуспешни публични продажби ще може да се пристъпи към продажба чрез пряко договаряне на вещи и права на банка, обявена в несъстоятелност. Това е записано в приетите на второ четене от Народното събрание промени в Закона за банковата несъстоятелност, внесени в парламента от депутати от ДПС и подкрепени от ГЕРБ.
Новата процедура
Разрешението за продажба чрез пряко договаряне или чрез посредник се издава, когато вещите и правата, включени в програмата за осребряване, не са продадени след като поне три пъти са предлагани на публична продан. Продажбата чрез пряко договаряне или чрез посредник се извършва с първоначална продажна цена не по-ниска от 30 на сто от оценката, посочена в описа, като цената се намалява съответно до реализиране на вещта или правото съгласно изготвени от синдика въз основа на методически указания от фонда правила, записаха в закона депутатите. Съобщение за започване на процедура по продажба чрез пряко договаряне или чрез посредник се публикува на интернет страницата на банката.
Синдиците на фалирали банки няма да плащат държавни такси за воденето на делата. Това е другата съществена промяна, която всъщност улеснява синдиците на фалиралата КТБ. Освен това, синдиците ще имат право да продават имущество при пряко договаряне и без първоначална минимална цена, ако даден актив е бил предлаган на публична продан три пъти без успех.
Нов клас кредитори
С промените се транспонира европейска директива и се въвежда нов клас кредитори - притежатели на непривилигирован необезпечен първостепенен дълг, който следва да има по-висок ред от притежателите на инструменти на собствения капитал и подчинен дълг и по-нисък ред спрямо притежателите на други инструменти. Целта е да се гарантира правна сигурност за банките и инвестиционните посредници и за инвеститорите.
Измененият закон въвежда и служебно вписване на кредиторите в списъка на приетите от синдика вземания.
Приетите изменения предвиждат максимално попълване на масата на несъстоятелността чрез ограничаването на разходите при водените съдебни производства, включително относно процесуалното представителство. Уточнява се изрично кръгът на страните в съдебните производства, от които предварително не се събира държавна такса.
В производствата по обжалване няма да се събира такса, ако кредиторът е придобил вземането и задължението си преди датата на решение за откриване на производство по несъстоятелност, но към момента на придобиване на вземането или задължението е знаел, че е настъпила неплатежоспособност или че е поискано откриване на производство по несъстоятелност.
Кои други закони се изменят
С друга група промени се въвеждат в българското законодателство разпоредбите на европейска директива, с която се хармонизира частично йерархията на кредиторите при несъстоятелност на банки и инвестиционни посредници. Правят се и съответни промени в Търговския закон.
С промените в Закона за банковата несъстоятелност се изменя и Законът за акцизите и данъчните складове във връзка с бандерола на пури и пурети. Предвижда се лицензираните складодържатели да могат да освобождават за потребление пури и пурети, облепени с бандерол по отменения образец, след датата на въвеждане на новия образец на бандерола не по-късно от 31 декември 2019 г.