Снимка: iStock
Съмнявам се криптовалутите да станат бъдещето на парите и да се превърнат в парична власт, която се стреми да наруши и прекъсне контрола на глобалните централни банки върху валутите. Това заяви бившият президент на ЕЦБ Жан Клод Трише, цитиран от CNBC.
"Аз съм категорично против биткойна", заяви Трише по време на панелна дискусия на конференцията на Caixin в неделя в Пекин. „Самата криптовалута не е реална, не притежава характеристиките, които трябва да има една валута."
Купуването на криптовалута е „в много отношения чиста спекулация", каза Трише, който ръководи ЕЦБ от 2003 до 2011 г.
Коментарът на Трише споделя притесненията на глобалните централни банки от заплахата, породена от криптовалутите - децентрализация на традиционните валути, нарушаване на глобалната финансова система. Членът на борда на ЕЦБ Беноа Кьоре пред CNBC предупреди, че криптовалутите могат „да оспорят върховенството на щатския долар".
76-годишният френски икономист заяви, че е против Libra - проект за криптовалута, предложен от Facebook през юни. Социалната медия е подложена на контрол над навлизането в пространството на финансовите услуги, което кара компании като Visa, MasterCard и PayPal да се оттеглят.
Криптовалутите са децентрализирани цифрови валути, търгувани без намесата на централна банка или администратор. Транзакции между потребители, без посредник, се записват в цифрова книга на блокчейн.
Китай също зае твърда позиция срещу криптовалутите. Китайската централна банка и финансовите регулатори през септември 2017 г. забраниха първоначалните първични предлагания на монети (ICO), при които компаниите могат да събират средства чрез издаване на цифрови жетони или монети. Местните търговски платформи бяха затворени, а достъпът до всички вътрешни и чуждестранни платформи, свързани с търговия с криптовалути и ICO, бяха блокирани през февруари 2018 г.
На китайските банки не им е позволено да обработват криптовалути, въпреки че на хората не им е забранено да ги държат. Китай е домакин на някои от най-големите мини за биткойн и криптовалута в света.
Биткойнът е първата и най-популярна в света криптовалута, създадена през 2009 г. от предприемач, известен с псевдонима Сатоши Накамото. Стойността на биткойна се повиши от 0.003 долара през март 2010 г. до рекордните 20 000 щатски долара в края на 2017 г. преди да се срине през 2018г, а сега се търгува на нива около 8 800 щатски долара.
Въпреки това, някои централни банки като Riksbank в Швеция използват технологията, като се стремят да създадат цифрови версии на валутите си, за да подпомогнат растежа на платформите за електронно плащане. Народната банка на Китай е готова да въведе цифрова валута, която може да се използва в големи платформи за плащане като WeChat Pay и Alipay, но „да не се бърка с криптовалута". Марк Карни от Английската централна банка също предлага дигитална резервна валута.
Паричният инструмент, който Трише предпочита, са Специалните права на тираж (SDR), създадени от Международния валутен фонд (МВФ), чиято стойност е привързана към щатския долар, еврото, паунда, йената.
„Светът може да се отдалечава от физическите монети и банкноти, но този път няма да доведе до криптовалути" заяви Трише.
Още по темата:
Слаб икономически растеж в верозоната и ЕС, инфлацията остава под целта на ЕЦБ
Fibank продължава да подобрява капиталовата си валута.