Снимка: Pixabay
По силата на Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) се забранява разкриване или поддържане на анонимни банкови сейфове или на фиктивно име. Това е записано в приетите на второ четене промени в ЗМИП от парламента.
Одобрените от народните представители текстове без дебати са свързани с европейската Пета директива за борбата с изпирането на пари и подготовката на България за присъединяване към чакалнята на еврозоната (Валутния механизъм ІІ - ERM ІІ) и към Банковия съюз.
Част от текстовете са насочени към
регулирането на виртуалните валути и действията с тях
с оглед предотвратяване на изпиране.
Издателите на електронни пари и техните представители могат да не прилагат някои от мерките за комплексна проверка на клиента по отношение на електронни пари, когато въз основа на оценка на риска е установен нисък такъв и са изпълнени едновременно няколко условия. Сред тях са платежният инструмент да не е презаредим или на максимален месечен лимит на плащанията, както и максималната електронно съхранявана сума да не надхвърля 150 евро.
Всъщност се намалява прагът от 250 на 150 евро или левовата равностойност, както и в друга валута на максималния месечен лимит на плащанията.
Предвижда се още издателят на електронни пари да осъществява подходящо наблюдение на сделките или деловите взаимоотношения, позволяващо разкриването на необичайни или съмнителни сделки.
В обхвата на закона попадат и лицата, които съхраняват, търгуват или действат като
посредници в търговията с произведения на изкуството
когато това се извършва в свободни зони и когато стойността на сделката възлиза или надвишава 10 000 евро или тяхната равностойност в друга валута. Същото се отнася и за лицата, които търгуват или действат като посредници през художествени галерии и аукционни къщи отново, когато стойността на сделката или на свързаните сделки възлиза на или надвишава 10 000 евро. Те трябва да проучват регистрират клиентите си и размера на сделката пред дирекция "Финансово разузнаване" на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
Регламентира се създаването на списък с длъжностите
заемани от видни политически личности, който дирекция "Финансово разузнаване" на ДАНС предоставя на Европейската комисия, като за целта се изисква от държавните и местни органи и институциите, ведомствата и политическите партии, при които се заемат публични длъжности да предоставят необходимата информация за включването им в списъка. Същият ангажимент имат и международните организации със седалище в България.
Още по темата:
Кои прогнози на Стив Джобс, Бил Гейтс и Джеф Безос се сбъднаха
Регистърът на банковите сметки и сейфове вече функционира в БНБ