Снимка: от екрана на ТВ приемник
Очаква се банковите такси по трансграничните преводи на европейско ниво да намалеят съществено и да се изравнят с тези за вътрешните преводи. Това ще стане от 15 декември. В момента разликата е голяма, в пъти. Освен това, пътуващите в чужбина граждани ще бъдат облагодетелствани, защото таксите на банкоматите ще бъдат същите като в България, което е съществена промяна.
Това каза в сутрешния блок на bTV председателят на Асоциацията на банките в България (АББ) в деня на професионалния празник на българските банкери - Никулден. В българската банкова система работят над 20 000 служители.
Какъв ще бъде ефектът
Според Петър Андронов, увеличението на банковите такси на национално ниво в редица трезори се стреми да компенсира и балансира трансграничното намаляване на същите такси, но няма да се получи пълно неутрализиране на очакваните загуби, защото ефектът от намаляването на трансграничните такси ще е много голям. Прогнозите на АББ са за намаляване на приходите банките с около 100 милиона лева. „Намалените такси през декември ще бъдат основният фактор за приходите на банките, а другите промени, които те правят ще са по-малко въздействащи", допълни Андронов.
Той предупреди, че и вбъдеще ще има увеличение на таксите за обслужване в банковите клонове, което е много скъпо и е свързано със запрати на много хора, наеми за помещения, охрана и др., за сметка на по-ниските разходи при електронното банкиране. „Целта е да бъдат пренасочени клиентите към дигиталните банкови услуги, таксите за които ще са по-евтини, прогнозира председателят на УС на Асоциация на банките в България.
За депозитите...
Около 55 млрд. лева държат гражданите на депозит в банките и още около 24 млрд. фирмите. Спрямо европейските депозити нашите суми са малко, но като имаме предвид, че само преди десетина години спестяванията на българите в банките бяха няколко пъти по-малко, парите в момента в банките не са малко. „Те се увеличават постоянно и бързо. Всъщност основното финансиране на банките се осигурява от гражданите", подчерта Петър Андронов.
... и кредитирането
Той обясни, че лихвите по кредите засега са рекордно ниски, защото те зависят от цената на финансиране, а в момента тя е почти нулева и се влияе от лихвените проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ). На този етап не се говори, че ЕЦБ ще ги променя. „За да се променят, това зависи, например, от инфлацията, която в момента е ниска, но ако тя е около 2%, тогава ЕЦБ ще трябва да реагира. Освен това, икономиката на Еврозоната не върви чак толкова добре, затова и ЕЦБ не бърза с промяна на лихвите", уточни председателят на АББ.
По принцип чрез ниските лихви ЕЦБ стимулира потребление, инвестиции, по висока икономическа активност, но това, според Андронов, не е достатъчно, за да се осигури това, което се търси, икономически растеж. По неговите думи, въпреки това, ЕЦБ прави това, което тя може да направи.
За рецесията
„В момента нямаме рецесия, защото икономиките растат, макар и с по-бавни темпове, и по-скоро трябва да се настроим, че икономиките няма да растат с по 3 и 4 процента. По принцип икономиките се развиват в цикли - има периоди, когато се развиват по-бързо, в други забавят скоростта, което нормално", обясни председателят на АББ в отговор на въпрос: Има ли заплаха от рецесия?
Рисковете от ниските лихви
На въпрос: Крият ли риск рекордно ниските лихви?, Андронов отговори: „За кредитополучателите има риск, защото ги стимулират да вземат грешни решения, като се има предвид, че кредите обикновено се вземат за продължителен период от време, а лихвите не винаги са един и същи. За банките също представляват риск, защото ниските лихви означават, че те трябва да съберат приходи в много по-малък лихвен диапазон. А многото кандидатите за кредити при ниски лихви са рисков фактор, който банките трябва да преценят."
Затова председателят на АББ предупреди, че не бива ниските лихви да са основният фактор за вземане на кредитно решение. „Ако вие сте уверен, работата ви е сигурна, заплатата ви е висока и се развива добре, ако имате добър шанс и перспективи, и най-вече ако ви трябва жилище точно в момента или някакъв друг заем за нещо, което е важно, и е продиктувано от самата нужда, а не само от лихвения процент, тогава имате основна причина да вземете кредитно решение", посъветва Петър Андронов.
Данните на АББ показват, че приблизително по равно са ипотечните и потребителските кредити - около 12 млрд. лв. са едните и другите. „Но те растат доста бързо и тази година нарастват най-бързо, което в известен смисъл е проблем, затова банките трябва да внимават. С около 20% са нараснали потребителските кредити, а ипотечните с 16%. Това е най-бързият растеж от началото на кризата през 2008 година досега", съобщи Петър Андронов.
По неговите думи, това е стимулирано от ниските лихви. „Но нека да сме коректни, защото най-силният стимул е сигурността на хората. Когато продължително време имат заетост, знаем, че безработицата е много ниска в България. Когато хората, а и фирмите са все по-спокойни за бъдещето си, се осмеляват да поемат повече рискове и да вземат заеми", обясни председателят на АББ.
Още по темата:
Димитър Радев: Трябва да следваме стратегическия си план за еврозоната
20% скок на потребителските кредити и 14% на ипотечните за година
Петър Андронов: Най-вероятно в началото на 2020-та лихвите по кредитите ще нараснат