Източник: iStock
Резервната банка на Австралия остави непроменените лихвени проценти във вторник и потвърди текущото си насочването си към доходността на облигациите, като предупреди, че икономиката може да бъде силно застрашена от коронавируса през второто тримесечие. Ето какво разбираме от MarketWatch.
Официалният паричен курс на Резервната банка е останал на рекордно ниските 0.25%, съобщиха от банката. Тригодишната цел за доходност на облигациите също се запази на 0.25%.
"Съществува значителна несигурност за краткосрочните перспективи за австралийската икономика. Очаква се да се регистрира много голямо икономическо през тримесечието, включващо месец през юни, а равнището на безработицата се прогнозира ръст до най-високото ниво от години насам,", това заяви губернаторът Филип Лоу от Резервната банка на Австралия.
„Смятаме, че лихвените проценти ще останат ниски за дълъг период от време", добави той.
„Бордът се ангажира да направи всичко възможно, за да подкрепи запазването на работните места, доходите и бизнеса, тъй като Австралия се справя с коронавируса", каза още г-н Лоу.
„Съветът няма да увеличи ценовия таргет на паричните проценти, докато не бъде постигнат напредък към пълна заетост и е уверен, че инфлацията ще бъде устойчива - около 2% или 3%", добави той.
През март RBA въведе алтернативни политически мерки, тъй като коронавирусната пандемия доведе до налагане на социалното дистанциране на населението, затваряне на фирмите и границите.
В сравнение с други големи икономики Австралия е успяла да ограничи броя на смъртните случаи от коронавирус, но въпреки това е силно засегната, тъй като износът в сектора на туризма и образованието се изравнява, докато потребителските разходи са отслабнали.
Федералните и щатските правителства са отговорили на пандемията с огромни фискални стимули, но въпреки разходите Австралия трябва да потъне в първата си рецесия от началото на 90-те години, предупредиха икономисти.
Данните по-рано във вторник показват, че обявените работни места са спаднали с 10.3% през март, което свидетелства за най-големия спад от световната финансова криза.
Все пак доверието на потребителите се засилва, тъй като ANZ приписва нарастването на правителствените мерки за подпомагане на доходите и задържане на работниците на заплати.
Още по темата: