Снимка: Личен архив
Банките очакват хиляди хора да разсрочат задълженията си заради кризата с пандемията от коронавирус и последиците за икономиката у нас. Това заяви пред bTV Петър Андронов, председател на Асоциацията на банките в България.
Все още обаче няма обобщени данни колко клиенти са поискали това след утвърдените промени, даващи това право. Срокът за подаване на молба е 22 юни. Вероятно се очакват и други промени в регулациите.
Петър Андронов допуска и промени в условията, за да стигнат отпуснатите пари по безлихвените кредити до хората.
Припомняме, че повечето търговски банки вече обявиха на сайтовете си условията, по които всеки длъжник ще може да кандидатства за отлагане на плащанията по своите задължения.
Това имат право да направят както граждани, така и фирми, които са в състояние да докажат, че са загубили доход заради противоепидемиологичните мерки. Другото важно условие е кандидатите да нямат просрочия повече от 90 дни по кредитите си.
Може да се кандидатства за отлагане на плащанията както на лихви, такси и комисиони и главници по задълженията към банки, така и само за главници.
Срокът на отлагане не бива да надвишава 6 месеца, но не по-късно от края на годината. При сключване на договора за отлагане длъжникът и кредиторът подписват нов погасителен план за изплащане за периода след изтичането на мораториума както на отложените за неговия срок суми, така и на остатъчната част на дълга.
Гражданите и бизнесмените, които искат отлагане на плащанията по задълженията си трябва да са наясно, че за невярна информация, която са подали в исканията си до банките, носят съответната отговорност.
Освен опасността да попаднат под ударите на закона за невярна информация, клиентите трябва да са наясно, че при подаване на неверни данни, не само, че няма да получат желаното от тях отлагане, или ако вече получено то ще бъде прекратено, но заема им може да стане предсрочно изискуем.
Още по темата:
17 от централните банки в еврозоната спряха да емитират банкноти от 500 евро
Какво показват фондовите пазари относно световния икономически растеж?