Източник: www.darikfinance.bg
Българите, родени след 31 декември 1959 г., държат във фондовете за втора пенсия общо 6.1 млрд. лв., показват последните данни на Комисията за финансов надзор. Това е сумата, натрупана по сметките на клиентите на универсалните пенсионни фондове и макар че те не могат да разполагат с парите преди пенсионирането си, те са тяхна собственост.
В този тип фондове се осигуряват 3.368 млн. българи, което е с 39 хил. повече от края на миналата година, пише "Монитор".
В сравнение с края на 2013 г. с 642 млн. лв. е набъбнала сумата по партидите на всички осигурени за втора пенсия. Малко над 432 млн. лв. от това увеличение се дължи на преведените от държавата на фондове осигурителни вноски, удържани за втора пенсия.
Данните на Комисията за финансов надзор показват още, че средно на един клиент на пенсионен фонд се падат 1 813 лв., натрупани към 30 юни. В края на миналата година средната сума по партидите е била 1 641 лв.
Пенсионните фондове обаче не държат събираните пари в банка. Те ги влагат в различни инструменти – акции, облигации, банкови депозити с цел да постигнат доходност и да увеличават поверените им за управление пари. Така към края на юни от всички 6.1 млрд. лв. на бъдещите пенсионери, 3.2 млрд. лв. са инвестирани зад граница - в ценни книжа, които се търгуват на чужди борси. Това е над 52 на сто от цялата сума, натрупана от началото на реформата през 2000 г. до сега.
Другият вид задължителни пенсионни фондове са професионалните. Те обаче са задължителни само за хората, които работят при тежки и вредни за здравето условия. Броят на клиентите им към края на юни е 265 хил. души, което е 2900 над осигурените в края на 2013-а.
Общо те имат по индивидуалните си сметки 718.7 млн. лв. при 659.9 млн. лв. шест месеца по-рано. Увеличението е с 58.7 млн. лв., като на преведените от държавата пари в тях се падат 43.2 млн. лв.