Източник: www.darikfinance.bg
Компромисен вариант за възрастта за пенсиониране ще се опита да намери правителството. Повторно замразяване на възрастта и стажа на масовата трета категория работещи няма да има през 2015 г., но и увеличението няма да е с по 4 месеца годишно, както е заложено в момента в закона. Това се разбра от думите на социалния вицепремиер Ивайло Калфин след заседанието на Министерския съвет.
Той заяви, че страната е поела ангажимент пред Брюксел за пенсионна реформа и че повторното ѝ замразяване може да постави под риск еврофондовете, а могат да ни бъдат наложени и санкции. Представители на ЕК вече са предупредили социалния вицепремиер, че ще следят какво се случва, защото "няма никакво движение, дългосрочност и предвидимост на пенсионната реформа", пише "Сега".
Калфин не отрече, че финансовият министър е поръчал на НОИ да разработят вариант за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2015 г. с нарастване с по 4 месеца на възрастта и стажа, но при обсъждането ще се коментират и други варианти. "Смятам, че четири месеца е прекалено стръмна скала за нарастване. Ще се опитам до края на тази година не просто да се промени едно число, но това да бъде поне един елемент от дългосрочните решения в пенсионната реформа. Няма смисъл, особено в този състав и по една много чувствителна тема, така да разхождаме предположения, защото това са проблеми, които вълнуват страшно много хора", обясни Калфин. От финансовото министерство официално не са коментирали потенциалния сблъсък между министър и вицепремиер.
Стъпката за увеличение на възрастта с по 4 месеца за трета категория бе приета от предишното управление на ГЕРБ, а БСП я замрази за тази година, за да търси дългосрочно решение. Такова обаче не беше предложено. Калфин вчера обясни, че няма данни в социалното министерство изобщо "някой да се е постарал да потърси дългосрочно решение". Така от 1 януари 2015 г., ако не се промени нищо в закона, мъжете от трета категория ще се пенсионират на 64 г., а жените на 61 г. Калфин обаче не приема това увеличение с по 4 месеца. Той сподели, че разговорите ще стъпят върху вариантите, разработени от консултативния съвет към служебния министър Йордан Христосков. Един от тях предвижда увеличение с по 2 месеца до 2016 г. и след това - с по един месец на година. Има и още един екзотичен вариант, според който годината на пенсиониране ще зависи от годината на раждане, като крайната цел и при двата варианта е мъжете и жените да излизат в пенсия на 65 г.
Калфин заяви категорично, че трябва да има възраст за пенсиониране и за служителите в специалните ведомства - полицаи, военни и прочие.