Липсата на желание да се ангажираме със стабилизиране на пенсионната система води до мизерни пенсии, не бих подкрепил нещо подобно. Това заяви пред журналисти в кулоарите на Народното събрание вицепремиерът по демографската и социалната политика и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Той посочи, че ще подкрепи разумен диалог, в който да се търсят дългосрочните решения, които са поносими за хората и които все пак гарантират повече самостоятелност и повече възможности на пенсионния фонд.
"Миналата година пенсионната възраст е замразена с аргумента, че 2014 г. ще се направи нещо. Нищо не е направено. Сега със същия аргумент да направим същото е неубедително", подчерта Калфин и уточни, че се обсъждат различни варианти за пенсионната реформа. "Говорим за пенсионна възраст, категории труд, осигурителни вноски, по-добра събираемост на приходите в ДОО, участие на капиталовите схеми на частните пенсионни фондове. Това е комплекс от въпроси, които обсъждаме. Ще потърсим някаква комбинация", обясни вицепремиерът.
Попитан за алтернативния бюджет с повече социални плащания, който предлагат от "БСП лява България" Ивайло Калфин заяви: "Ние се борим с алтернативния бюджет от 2014 г. и 3.2 млрд. лв. дефицит и ако има намаление на разходите следващата година, то е заради лош бюджет за тази година. Нека да се справим с него".
Калфин каза, че ще съжалява, ако няма съгласие по предложението за увеличаване с два месеца на възрастта за пенсиониране. По повод недопускането му да участва в мрежата на социалните министри от ЕС, Калфин заяви, че това не е в интерес на държавата и "очевидно председателят на ПЕС (Сергей Станишев - бел. зед.) е изразил мнение, че не трябва да участвам". Калфин подчерта, че познава повечето от тях и е работил от години.
"Ще си свърша работата и ще говоря с всички тези министри, но много по-ефективен бих могъл да бъда, ако не е това безсмислено запъване. Мисля за изключително лош вкус да пренасяме някакви български проблеми в европейските институции", каза в заключение вицепремиерът.