За 15 години, без съгласието на КНСБ, намаляваха осигурителните вноски от 32 процентни пункта за фонд "Пенсии" до 17, 8 процентни пункта през 2014 година , а през това време стажът и възрастта пораснаха до колосални величини. Това каза президентът на синдиката Пламен Димитров, който на среща с медиите разясни позицията на КНСБ по пенсионната реформа.
Той цитира данни от експертна оценка, които показвали, че само от намаляването на осигурителната вноска солидарната система е загубила между 22 и 25 милиарда лева. Президентът на КНСБ припомни позицията на синдиката за необходимостта от възстановяване на осигурителната вноска със седем процентни пункта отгоре върху сегашната.
По думите на Пламен Димитров КНСБ е стожерът на въвеждането на капиталовите схеми в България. Той каза още, че по предложението в меморандума между синдикатите и правителството за възможност родените след 1959 година да избират да се осигуряват в универсални пенсионни фондове за допълнителна пенсия или за цялостна пенсия в държавното обществено осигуряване са се изговорили "всевъзможни небивалици". Лидерът на КНСБ уточни, че това е единственото предложение в споразумението, което не било дискутирано и разяснявано десетки пъти и може би това поражда недоразуменията.
Предложението е било внесено от финансовия министър, каза Димитров и допълни, че КНСБ не го е отхвърлила, защото е преценила, че няма нищо лошо да се даде на хората право на избор. В текстовете, които се предлагат няма заплаха някой да открадне парите на осигурените или за национализация на фондовете. „Ако някой има намерение да прави редакции, ние сме против, против сме и полския вариант да се потвърждава участието в пенсионен фонд", допълни президентът на синдиката.
КНСБ ще настоява и за законодателни промени, които да задължават Комисията за финансов надзор да публикува портфейл на инвестициите на фондовете - " не само доходността, а къде са парите". Тридесет процента от новопостъпващите на пазара на труда се разпределят служебно към пенсионните фондове, без да упражнят какъвто и да е избор и не знаят къде отиват техните пари и как се инвестират, допълни Димитров.
Първата пенсионо-осигурителна компания и първите схеми на капиталов принцип възникват с инициативата и акционерното участие на КНСБ през 1994 година, припомни лидерът на КНСБ.
Позицията на синдиката по необходимостта от алтернатива за професионалните пенсионни фондове е непоколебима,заяви Пламен Димитров. Той призова всички политически сили да подкрепят предложението от началото на 2015 година да се въведе свободен избор в режима за ранно пенсиониране, така че осигурените да могат да избират фонд "Пенсии" на ДОО или на професионалните пенсионни фондове при запазване на действащите условия за ранно пенсиониране. По думите на Пламен Димитров алтернативата на категорийните работници е вписана и в предизборната програма на ГЕРБ. Още преди 15 години КНСБ изрази несъгласие за включването на ранното пенсиониране в капиталовите схеми, което според лидера на КНСБ е нещо като "дървено желязо" и никъде в ЕС не съществува.
Според КНСБ основният въпрос на реформата трябва да е балансиране на системата с приходи и разходи, които да осигурят адекватни пенсии - до 75-80 процента от трите стълба заместващ доход от последната заплата.
КНСБ настоява и за гласуване на законодателното предложение да се въведе възраст за пенсиониране на работещите във военизираните ведомства не по-малко от 52 години. Предложението се отнася за стотина хиляди души, каза Димитров.