Парламентът прие на второ четене бюджетната рамка на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2015 г. Тя е част от Законопроекта за ДОО. От приетия документ става ясно, че бюджетното салдо е с излишък от 3,9 милиона лева, който изцяло ще се използва за погасявания на дългосрочни заеми от банки и финансови институции от чужбина.
Най-голям относителен дял в приходите са осигурителните вноски. Общите разходи за пенсии ще са 8,392 млрд. лева. От тях 8,010 млрд. лева за сметка на ДОО, а за сметка на държавния бюджет - 339,204 млн. лева. Разходите за социални помощи и обезщетения са малко над 1 милиард лева.
Депутатите приеха максималният осигурителен доход за земеделските стопани да бъде 300 лева, докато правителственото предложение беше за 450 лева. Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни промянята: „Години наред земеделските производители се осигуряват на 240 лева, но те най-малко получават минималната пенсия, което означава, че разликата, която те получават, в повече е за сметки на всички други осигуряващи се лица. Тъй като прекалено дълго време се задържаше този минимален осигурителен праг за тях на 240 лева, сега скокът наистина е много голям и драстичен и смятам, че след като ние сме виновни за това толкова време този въпрос да не се решава, сега трябва да направим решението му поне на две стъпки. Затова предлагам тази година 300 лева, а следващата година да отиде на такъв размер, който да осигурява поне минималната работна заплата. Тези хора ще я взимат и пак ще бъдат недоволни от нейния размер, защото сами разбирате, че 154 лева не е никаква пенсия."
Управляващите сътвориха голям гаф, като първоначално гласуваха предложението на Делян Добрев вместо 2600 максималният осигурителен праг да бъде намален на 2400 лева. Като се позова на Правилника, Цецка Цачева предложи текстът да бъде прегласуван. Според нея правилникът на Народното събрание не позволява предложението на Добрев да бъде направено в последния момент. Бившият министър на икономиката и енергетиката Добрев аргументира искането си с това, че като се запазва по-нисък праг на осигуряване, младите и образовани хора ще останат в България. Неговото предложение дори беше подкрепено от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Този гаф изнерви вицепремиера Ивайло Калфин, който реагира остро срещу предложението на Делян Добрев в последния момент и заяви в кулоарите по време на почивката, че ако залата го приеме, това означава, че бюджетната рамка на ДОО трябва да се пренапише.
„Не могат да се правят импровизации. Ако това се направи като промяна, това означава, че приетият малко по-рано бюджет на Здравната каса също трябва да се промени. Това означава, че трансферите от държавния бюджет също трябва да се променят. Това означава, че трябва да се започне отначало гласуването на бюджета надолу. Просто е абсурдна една такава импровизация. Това не е процедура, която е нормална за приемане", не скри възмущението си Калфин.
При повторното гласуване единствен Мартин Димитров от Реформаторския блок поиска да се подкрепи предложението за запазване на максималния осигурителен праг на 2 400 лева. Въпреки че това намалява парите на НОИ с 30 милиона лева, Димитров бе категоричен, че това няма да се отрази сериозно върху постъпленията върху бюджета.
„Единственият проблем с това гласуване, е, че се прави в последният момент, а трябваше да стане по-рано, да бъде обсъдено, да бъде прието по надлежния ред. Иначе то е правилно, но сега заради него трябва да бъдат направени няколко корекции в бюджета на ДОО и в републиканския бюджет, а и на Здравната каса всъщност", заяви Димитров.
От "БСП - лява България" обявиха, че ще сезират Конституционния съд заради нарушение на правилника.
По предложение на ГЕРБ заседанието на парламента беше удължено до 20 часа, докато се приeме целият законопроект за бюджета на ДОО за 2015 година.
Предстои най-спорната част от законопроекта - за възможността да се прехвърлят вноски за втора пенсия от пенсионни фондове в НОИ.