Президентът да наложи вето върху пенсионните промени, които парламентът одобри в Кодекса за социално осигуряване поискаха няколко бизнес непарвителствени организации сред които Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, Асоциацията на лицензираните инвестиционни посредници, Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите, Българското актюерско дружество.
В писмото се посочва, че президентът като гарант на правова държава следва да упражни конституционните си правомощия и да наложи вето, като върне закона за ново обсъждане в Народното събрание в частта му, която регламентира пренасочване на осигурителни вноски от универсалните пенсионни фондове към НОИ. Освен това, организациите считат, че с тези текстове са нарушени основни принципи на законодателството и Конституцията.
В депозирано до държавния глава писмо, което бе изпратено и до медиите, организациите смятат, че и сега правото на хората къде да постъпват задължителните им вноски е гарантирано и към момента с възможността те сами да посочват фонд. Според авторите на писмото, чрез внесените поправки на практика няма да има информиран избор, защото се предлага той да се прави между две несравними по естеството си системи. Те оспорват и записания еднократен избор за лицата, които за първи път ще постъпят на работа след първи януари догодина. Фондовете са на мнение, че за първи път в историята на новия пенсионен модел в България се прави опит за противопоставяне между държавното и капиталовото осигуряване, като това ще доведе до неравнопоставеност за различните лица, без да има по-високи приходи в обществения стълб.
В писмото до президента се казва още, че промяната се прави без оценка на въздействие. Не е поискано и не е отчетено становището на Комисията за финансов надзор, която е на мнение, че до момента средствата на пенсионните фондове се инвестират във финансови инструменти при строго спазване на ограниченията за рискове.
Президентът Росен Плевнелиев обаче обяви преди десетина дни, че няма да налага вето върху промените, тъй като се надява до края на март 2015 година да се проведе обществен дебат, след който да бъдат внесени законодателни промени за цялостна пенисонна реформа.
В изявлението си държавният глава беше категоричен, че бързото приемане на промените в пенсионната сфера донякъде е нарушило и коалиционните споразумения в управляващата коалиция, но ще даде шанс да бъде изготвена цялостна стратегия за пенсионната реформа, което беше обещано от управляващите.
Тогава Росен Плевнелиев критикува и възможността за еднократен избор за прехвърляне от частен фонд към НОИ. „Демокрацията не е еднопосочна улица", посочи президентът и допълни, че не е демократично един млад човек да има еднократен избор, който да има влияние върху целия му живот.