Източник: www.darikfinance.bg
Изменения във формулата за изчисляване на индивидуалния коефициент при пенсиониране прие работната група за промени в пенсионната система. Новият вариант предвижда да отрази по-точно приноса на човек към осигурителната система, съобщи Николай Николов, съветник по проблемите на пенсионната система в Министерството на труда и социалната политика след среща по параметрите на пенсионната система.
Предложението е индивидуалният коефициент за изчисляване на пенсия да се определя като средноаритметично на месечните индивидуални коефициенти.
Индивидуалният коефициент сега се получава като за целия стаж, за който се изчислява пенсията, се събира осигурителният доход на човека и тази сума на осигурителния стаж, например за 40 години, се разпределя на средния осигурителен доход за страната за всички, които се осигуряват за тези 40 години, обясни Николов. Според новото предложение този коефициент ще се изчислява всеки месец.
Бъдещето на учителския пенсионен фонд ще бъде обект на дискусия в една от следващите срещи по усъвършенстването на тристълбовия модел, каза Николов. В закона е предвидено фондът да съществува до 2020 г. Има два варианта - след 2020-а да стане капиталов или да продължи да съществува като солидарен в НОИ.
Междувременно от НАП съобщиха, че всеки гражданин с персонален идентификационен код може да провери вноските, които агенцията е превела към универсален или професионален фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
Справката се извършва онлайн и е безплатна. Издаването на ПИК също е безплатно, кодът е валиден безсрочно и освен за различни видове справки, служи и за подаване на данъчни декларации, информират от приходната агенция.