Депутатите удължиха срока на временната комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионно-осигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове до 30-и април.
Мотивите за исканото и прието удължаване са, че въпреки извънредните заседания комисията не е успяла да се запознае с гледните точки и материалите на всички страни.
Внесеното предложение от председателят на комисията Корнелия Нинова беше подкрепено от 150 народни представители. Комисията освен редовни е имала и извънредни заседания, отбеляза депутатът. Тя посочи, че удължаването е с повече от месец, защото в това време влиза и ваканцията. Въпреки това работата ще приключи преди края на следващия месец, увери Нинова.
„Все още не сме чули позицията на универсалните и професионалните пенсионни фондове и управляваните от тях дружества", уточни Мариана Тодорова от АБВ и член на комисията, цитирана от БНР.
Тя обясни, че един от основните въпроси, който е обсъждан от временната комисия за пенсионните фондове, е за рисковете за парите на хората в пенсионните фондове, но от Комисията за финансов надзор (КФН) все още нямат становище по темата.
Според официално становище на КФН, реалната доходност на пенсионните дружества за 10-годишен период е отрицателна, а според данните на самите дружества за 12-годишен период реалната доходност е положителна. От двете страни обясниха, че разминаването идва от различната методология, по която се изчислява доходността.
„Вече има ефект от нашата работа, тъй като КФН и Асоциацията на пенсионните дружества ще направят съвместна работна група, на която трябва да решат каква методология да се използва за изчисляване на доходността, така че да няма разминаване в данните. Това има и психологически ефект върху обществото. Когато надзорният орган казва, че доходността е отрицателна, а дружествата, че е положителна, това създава проблем в доверието в ползването на услугите на пенсионните дружества. Другият вариант е ние да предложим такава методология и по силата на законодателството тя да се прилага", каза още Марияна Тодорова.
Тя съобщи, че между 31-ви март и 15-и април се очаква да стане ясно всичко около пенсионната реформа.
Проблемът според депутата от АБВ е, че заради липсата на подзаконов акт, който да определи реда за прехвърляне на пенсионни партиди от фондовете в НОИ, сметките на младите хора, които тази година започват работа, не се привеждат към пенсионните дружества, а стоят в НАП. По този начин те нямат никаква доходност.
Според изнесени от Корнелия Нинова данни пред Нова телевизия, 458 млн. лева фондовете са вложени в банки, 4 млрд. лева в държавни ценни книжа, 2 млрд. лева в компании, 173 млн. лева - в имоти. 1370 броя наказателни постановления и административни мерки е наложила КФН върху пенсионните фондове. От Европа са правили 13 проверки на дейността на КФН и от Брюксел казват, че контролът е ефективен.
"Нищо притеснително дотук няма в дейността на КФН", подчерта Нинова. Тя припомни и какви са таксите в частните пенсионни фондове - 5% еднократно върху всяка вноска, 1% за управление, 20 лева за прехвърляне от един фонд в друг.
Временната парламентарна комисия беше създадена на 17 февруари 2015 година.