„Ако темпът на увеличение на средния осигурителен доход се запази, за да достигнем до пенсия от 1300 лв., ще са ни нужни 130 години стаж", пресметна в сутрешния блок на Нова телевизия икономическият и финансов експерт на КТ Подкрепа Мика Зайкова.
Тя дори си послужи с красноречив пример: „Цял живот си взимал средната работна заплата за страната. За да се получи пенсия от 1300 лв., този среден осигурителен доход трябва да бъде 3250 лв. Към момента той е 680 лв., което значи, че трябва да го повишим осем пъти." С нескрита насмешка икономистът предложи: „Да се пенсионираме на 105 години с 5000 евро пенсия!"
Поводът за коментара е предлаганата от вицепремrера Ивайло Калфин пенсионна реформа, подкрепена и от НОИ. От осигурителния институт се аргументираха, че пенсия от 1300 лв. ще е възможна, но само ако се сбъднат плановете за пенсионна реформа и силен икономическия растеж на страната, прогнозирани от Ивайло Калфин.
На друго мнение се оказа Мика Зайкова: „И в момента има 858 души, чиято пенсия е 1700 лв. Това са авиодиспечери, пилоти и други хора, които са имали много високи заплати над 3000 лева на месец."
Финансовият експерт на КТ „Подкрепа" обясни и по каква формула се определя пенсията на всеки български гражданин в момента: „Ивайло Калфин предложи да се увеличи коефициентът за осигурителен стаж, ако ръстът на икономиката и бюджета го позволяват. Личната пенсия се формира като средният осигурителен доход се умножи по осигурителния стаж, разделен на сто и умножен по индивидуалния коефициент (който се образува за хората, които са работили преди 1997 година)".
„В момента 1/3 от дохода ни отива са пенсионна вноска", посочи бившият социален миситър Христина Христова и предупреди, да не се продължава с практиката да се генерира несправедливост в пенсионната система.
„Не можем да искаме големи пенсии от система, в която не влиза нищо", допълни я Зайкова. Според нея, предложеното от Калфин не е реформа, а елементи от реформата.
По думите на Христина Христова, в предложенията на Калфин за пенсионна реформа не е обърнато достатъчно внимание на мерките за запушване на пробойните в системата. Бившият министър на труда и социалната политика подчерта, че изтичат много пари по перото за социални пенсии, за ранното пенсиониране и други, което трябва да се промени. „Това обаче са много непопулярни мерки и трябва политическа воля и обществен и политически консенсус", предупреди Христина Христова.