В пенсионните фондове има около 8 млрд. лева. Този въпрос засяга около 4 200 000 българи, родени след 1959 г. Парите са инвестирани предимно в дългови ценни книжа, в акции, права и дялове, в банкови депозити, инвестиционни имоти. Парични средства има. Това каза в интервю на БНР депутатът от БСП Корнелия Нинова. Тя е председател на временната парламентарна комисия, която проучва финансовото състояние на пенсионносигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове.
Нинова уточни, че в доклада има информация, която досега не е била огласявана публично. Документът съдържа констатации на проблемите в системата и предложения за тяхното разрешаване.
Дупатът от левицата обясни защо се разминава информацията за доходността: „Фондовете твърдят, че доходността е положителна, тоест парите на хората се увеличават, а КФН казваше че е отрицателна. Търсехме откъде идва това разминаване. Оказа се, че двете страни изчисляват периода за различно време и заради това се използват различни методики."
Затова народните представители са изискали от КФН и от пенсионните дружества да направят обща методика и до 2 месеца да излязат с еднозначни данни дали парите на хората реално се увеличават. Ако това не се случи, Нинова заяви, че ще внесе законопроект в парламента , за да бъде извършено това със закон.
„Реалната доходност на Универсалните пенсионни фондове за 12-годишен период е 1.46% или ако сме имали 100 лева вътре, те са станали 101.46 лв. За професионалните фондове доходността е 0.98%", подчерта Нинова.
Ръководената от нея комисия предлага да се намалят на 3% таксите за самите фондове, които в момента вземат 5% от всеки превод. Второто основно предложение е за засилване на контрола . Предлага се законопроект с който се разширява понятието за „свързани лица", както и затягане на контрола върху дружествата от страна на КФН.