Вноската за втора пенсия няма да отива в обща сметка, както предвиждаха промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО), предложени от Министерството на финансите. Това стана ясно на пресконференция на финансовия министър Владислав Горанов.
Той уточни, че идеята е била да се осигури възможност индивидуалните партиди в частен фонд за втора пенсия да отиват в общ пул и да не могат да се теглят авансово. Като причина за предложението Горанов посочи: „рисковете изтеглилите парите си накуп да имат по-ниска пенсия и да не стават клиенти на социалното осигуряване".
Финансовият министър обяви, че това предложение отпада, защото той не се наема да гарантира дали предложението от министерството е най-доброто решение.
Горанов каза, че ще се съобрази с критиката от БСК, че това не е негова работа, затова ще остави с темата да се заеме социалният министър.
Той препоръча казусът да бъде обсъден в Националния съвет за тристранно сътрудничество между бизнеса, правителството и синдикатите.
По думите на Горанов, най-важното е да се създадат гаранции за високи изисквания към корпоративното управление на фондовете. Той е категоричен, че има нужда от промяна на текста, който регламентира изплащане на втората пенсия и затова той препоръчва този дебат да се структурира в социалното министерство.
Според Горанов, предложението му е изтълкувано превратно, още повече, че Министерство на финансите предлага само един от възможните сценарии и не може да се тълкува като опит за национализация на средствата за втора пенсия.
В заключение Владислав Горанов каза, че един бъдещ обществен дебат със социалните партньори и с всички заинтересовани страни ще даде гаранции за високи стандарти и увереност, че „милиардите в пенсионните фондове в момента ще се управляват добре". Според финансовия министър, водещ мотив за предложенията е била максималната защита на интересите на осигурените. Затова Министерството на финансите ще участва в тези дебати с експертиза по казуса в рамките на тристранния съвет.
Горанов ще покани представители на асоциацията на пенсионните фондове на експертна среща, на която ще се обсъждат останалите точки от проектопредложението за КСО, които след това ще бъдат предложени на Министерския съвет.
Какво остава?
Предложенията на Министерство на финансите, които остават, са свързани с изискванията към дейността на пенсионноосигурителните дружества и с инвестиционната им политика.
Нови са изискванията към капитала на пенсионно осигурителните дружества (ПОД), като им се дава възможност да разширят пенсионния лиценз. Онези, които ще изплащат пожизнени пенсии и срочни пенсии с гарантиран размер, тлябва да имат капитал от 7,4 милиона лева, а не 5 милиона лева, както досега.
Въвеждат се изисквания към самия капитал, като се въвеждат нови понятия - собствени средства, граница на платежоспособност, гаранционен капитал. Предлага се и дружествата да имат избор дали да си разширят лиценза.
Относно управителните и контролни органи се завишават изискванията към членовете им, развиват се задълженията им, предлага се участие на независими членове в съвета на директорите и надзорния съвет. Предлага се и одобрителен режим за членовете. Горанов предлага на УПФ да се въведат изисквания към системите за управление на ПОД - управление на риска, вътрешен контрол и одит. Повишават се и изискванията към осигурителните посредници.
Що се отнася до измененията в инвестиционната политика, се предлага нова възможност за инвестиране - в дългови ценни книжа, издадени от международни финансови институции, до 10 на сто от активите на фонда. Дава се възможност за инвестиране в акции, облигации, предлагани при условията на първично публично предлагане - до 1% от активите на фонда. Въвежда се лимит от 20% от активите на фонда за инвестиция в ДЦК от трети държави, които нямат рейтинг.
Предлага се увеличаване на лимита за инвестиране в акции, търгувани на регулирания пазар от 20 на 25% от активите на фонда. Отпадат инвестициите в недвижими имоти - поради липсата на прозрачност и опасност от сключване на сделки при непазарни условия, но се увеличава от 5 на 10% лимитът за инвестиране в акции на АДСИЦ.
Предлага се забрана за инвестиране в инструменти, издадени от лица в групата и забрана за ПОД да придобива активи от лица, които са част от групата. Предлага се и ограничение на репо-сделките - да могат да се сключват само с предмет държавни ценни книжа или дългови книжа, издадени от ЕЦБ/ЕИБ и само ако насрещната страна е банка.