Теодор Минчев
За последната една година индексът на сините чипове SOFIX е в топ-10 на най-понижаващите се индекси в света, със загуба от 11.2%. От началото на годината пък, стойността на показателя е загубила 5.6%.
Може би интерес за участниците на капиталовия пазар ще представлява как са се справяли родните инвестиционни фондове, в подобна негативна среда. Практиката сочи, че в моменти на ръст за пазара, малко фондове успяват да бият индекса на сините чипове.
Например през 2016-та година, когато започна силното повишение на SOFIX, само четири фонда успяха да се представят по-добре от индекса, като единия от тях дори не инвестираше в България.
И цената на това, инвеститорите да се лишават от доходност, когато SOFIX расте, би следвало да е именно тази - загубите да са по-ограничени от тези на индекса, когато показателяj поевтинява. Дали това обаче е така, ще проверим сега.
Оказва се, че 96 от 117-те фонда, с обща стойност на активите в размер на 1.3 милиарда лева, следени от Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД), се представят по-добре от индекса на сините чипове, за последната една година. И това е сериозно постижение. Тоест, може да се каже, че широката диверсификация, която са направили фондовете, си е свършила добре работата.
Трябва да отбележим, че активите на фондовете за последните две години са отбелязали сериозен ръст. Следените от БАУД взаимни фондове се увеличават с 3, но общите им активи нараства от 965 милиона лева към края на 2016-та - до 1.3 милиарда лева към днешна дата.
Сега ще погледнем и към най-печелившите и губещите сред фондовете.
Най-голяма загуба са отбелязали инвеститорите, които са се доверили на ДФ „Дигитална Трансформация". Загубата му за последната една година възлиза на над 39.8%. Фондът обаче, е с нетна стойност на активите в размер на едва 2 266 лева.
ДФ „Глобал Опортюнитис" е втори в негативната класация. За последната една година, фондът е реализирал загуба в размер на 32.3%. От началото на годината пък, отрицателният резултат възлиза на 7.7%.
ДФ „Адстра Динамик" е на трета позиция в негативната класация, с понишение в стойността на дяловете си от 16.2%. Това също е един не особено голям фонд с обща стойност на активите в размер на 112 500 лева.
Далеч по-добре се представя друг фонд на управляващото дружество Астра Асет Мениджмънт - ДФ Астра Енерджи. Той е донесъл доходност за инвеститорите в размер на 17% за последната една година. Трябва да отбележим факта, че този фонд, бе един от четирите фонда, които биха по представяне SOFIX през 2016-та година. Или може да се каже, че той се отличава с относително стабилно представяне, независимо от посоката на движение на индекса.
Още един фонд, инвестиращ в сектора на енергетиката, се е представил далеч по-добре от пазара и е донесъл доходност за инвеститорите в размер на 15.4% - това е ДФ Конкорд Фонд-4 Енергетика.
Не е изненадващо, предвид на повишението на международните борсови индекси през последната една година (и спада на БФБ за същия период), че сред най-добре представящите се взаимни фондове от началото на годината, доминират такива, инвестиращи на международните пазари.
Например ДФ „Компас Глобъл Трендс" е донесъл на инвеститорите доходност в размер на 11.4%.
Доста добре са се представяли и фондовете на ОББ - „ОББ Глобален Растеж" и „ОББ Глобал Дивидент" с доходност за инвеститорите от по над 7%.
Фондът на Райфайзен „Глобален Растеж" е донесъл възвръщаемост на инвеститорите в размер на 6.8%.