Снимка: iStock
Голяма част от инвеститорите залагат на ETF-и. Индексните фондове управляват активи на стойност над 4 трилиона долара, като съвсем скоро се очаква да задминат активно управляваните фондове. Междувременно за вниманието на инвеститорите се борят над 2000 борсово търгувани индексни фондове.
Данните потвърждават, че пазарът на ETF-и е в разцвета си. Наскоро финансисти от Bank of America заявиха, че индустрията на индексните фондове може да достигне зашеметяващите 50 трилиона долара до 2030 г. Ето кои индексни фондове разглеждат експертите от InvestorPlace като подходящо място за стартиране от индивидуалните инвеститори без особени познания за финансовите пазари.
Invesco QQQ (QQQ)
Съотношение на разходите: 0.20% годишно, или 20 долара при 10 000 долара инвестиция.
Invesco QQQ (NASDAQ: QQQ) е един от най-големите ETF-и в света. Той е един от най-добрите фондове за нови инвеститори в ETF, тъй като предлага широко базирана, рентабилна експозиция към много комуникационни и технологични компании.
Например QQQ разпределя над 30% от комбинираното си тегло между Apple (NASDAQ: AAPL), Microsoft (NASDAQ: MSFT) и Amazon (NASDAQ: AMZN). Което освен като предимство, в известна сметка може да се разглежда и като недостатък, заради по-слаба диверсификация.
От 13-ти декември 2019 г. индексът NASDAQ-100 е отчел възвръщаемост от почти 6 673,51% от създаването си (януари 1985 г.), въпреки че "миналото представяне не е показателно за бъдещо такова" според Nasdaq.
Vanguard Small-Cap Value ETF (VBR)
Съотношение на разходите: 0.07%
Конвенционалната мъдрост често диктува, че за новите инвеститори най-добрите фондове са индексните борсово търгувани фондове, които дават експозиция към огромен брой акции. Тази мъдрост обикновено обяснява, че в тези фондове има експозиция към компании с по-малка капитализация. Това е така, но общите пазарни фондове обикновено генерират възвръщаемост, сравнима с индексите S&P 500 или Russell 1000, тъй като по-малките акции имат по-малка тежест.
Това означава, че инвеститорите трябва да изолират коефициента на размера и да го правят по рентабилен начин с ETF-та като Vanguard Small-Cap Value ETF (NYSEARCA: VBR).
VBR, който притежава 14.4 милиарда долара активи под управление, е един от най-добрите фондове за инвеститорите, които искат да имат експозиция към компании с по-малка капитализация. Фондът също така разполага с широка диверсификация в 854 акции. Този продукт на Vanguard отделя общо 57.4% от теглото си за финансови услуги и индустриални акции.
Тъй като по-малките и стойностни акции изостават в продължение на няколко години, VBR може да бъде един от най-добрите фондове за инвеститорите стартиращи в момента.
iShares Core MSCI Emerging Markets ETF (IEMG)
Съотношение на разходите: 0.14%
IEMG беше един от най-плодотворните ETF-и за събиране на активи през последните няколко години, превръщайки се във втория по големина фонд в съответната категория. Фондът с активи за 62 милиарда държи 2 500 компании в портфейла си, което го прави един от най-добрите фондове за диверсификация на развиващите се пазари, поне на ниво компоненти.
Тайван и Южна Корея заемат около 56% от теглото на фонда, което може да бъде рисковано. За щастие, изглежда, че президентът Доналд Тръмп има намерение да поправи търговските отношения с Китай, а Фед вероятно няма да повиши лихвите през 2020 г.
„Окончателна емисия за така наречените развиващи се пазари ще бъдат техните пазарни оценки", съобщава South China Morning Post. „Понастоящем, акциите на тези пазари обикновено са евтини спрямо пазарите на акции и облигации в световен мащаб. Ако икономическите и политическите отношения в световен мащаб се стабилизират, Фед не увеличи лихвите, акциите на развиващите се пазари биха могли да се справят доста добре през 2020 г."
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на фондовите пазари.
Още по темата:
5 ETF-та за мултиасет стратегия
10-те най-добри ETF-та за 2020г.