Снимка: Pixabay
Инвеститорът в индексен фонд има портфейл, който е изграден, за да съответстват или проследяват компонентите на определени индекси или активи на финансовия пазар, като например S&P 500. От друга страна този род фондове осигуряват широка пазарна експозиция и ниски оперативни разходи, както и нисък оборот на портфейла. Средният инвеститор в индексен фонд купува акциите на всички S&P 500 компании на ниска цена.
Всеки, който е отворил пенсионна сметка, вероятно ще инвестира в индексни фондове, тъй като се счита за идеален начин за инвестиции за пенсионни цели.
Индексните фондове и потенциалните загуби от тях
Във финансовия свят не всичко е сигурно, но има почти нулев шанс някой индексен фонд някога да загуби цялата си стойност според експертите от Investopedia.
Има няколко причини за това. Първо, почти всички индексни фондове са силно диверсифицирани. Следователно е почти невъзможно всички пазарни цени на тези акции да паднат до нула, като унищожат стойността на целия индекс.
Ако имате, например, 100 фирми в своя портфейл, шансовете една от тях да фалира може да са доста големи. Но ако имате инвестиция в индексен фонд, възможността всички тези 100 фирми да банкрутират и да доведат до 100% загуба е малък според финансовите експерти.
Друга причина индексните фондове да са относително нискорискови е цялостният борсов пазар. Повечето индексни фондове представляват поне част или определен сектор от общия пазар. Той произвежда осезаема стойност в дългосрочен план. Следователно се очаква общата балансова стойност на всички базови акции в индекса да се повиши в дългосрочен план. Това гарантира, че всеки добре диверсифициран индексен фонд няма да намали значително стойността си в дългосрочен план.
Индексните фондове обикновено са привлекателни инвестиции за добре балансиран портфейл. В допълнение към диверсификацията и широката експозиция, тези фондове имат ниски съотношения на разходите, което означава, че са евтини в сравнение с други видове инвестиции. Голямото разнообразие от индексни фондове ви позволява да инвестирате в различни индустрии и сектори, без да се притеснявате от евентуален огромен риск.
За начинаещите инвеститори, дългосрочните инвеститори и тези, които не искат да отделят прекалено много време за управление на портфейла, индексните фондове предлагат сравнително нисък инвестиционен риск получават експозиция към акции на различни компании.
Нека припомним някои видове индексни фондове за вашия портфейл:
Затова за някои от инвеститорите във взаимни фондове би било по-добре да се преориентират към индексни фондове, според експерти от изданието InvestorPlace. Те посочват кои са най-популярните взаимни фондове, притежавани от инвеститорите и предлагат ETF-и, с които да ги заменят.
SPDR DoubleLine Total Return Tactical ETF (TOTL) заменя PIMCO Total Return (PTTRX)
Съотношение на разходите: 0.65%, или 65 долара при 10 000 долара инвестиция.
На инвеститорите, които търсят евтини ETF-та, напускането на огромен облигационен фонд може да им се стори рисковано. Когато Бил Грос бе управител на PIMCO Total Return (MUTF:PTTRX), облигационният фонд беше един от най-големите в света с огромна възвръщаемост. Но откакто Грос напусна, PTTRX започна да отчита по-слаби резултати. Има промени в мениджмънта, а активите са намалели значително.
Ето защо SPDR DoubleLine Total Return Tactical ETF (NYSEARCA: TOTL) е чудесен заместител според специалистите.
TOTL се управлява от Джефри Гъндлах. И, както PTTRX, TOTL се счита за многосекторен облигационен фонд. Гъндлах може да закупи обезпечени с ипотека ценни книжа, държавен дълг, банкови заеми, търговски ипотечни ценни книжа, корпоративните облигации с инвестиционен клас и дори дълг на развиващия се пазар. ТOTL има 3.4 милиарда долара в активи, а PTTRX има близо 68 милиарда долара. Освен това, TOTL е с ниско съотношение на разходите, което е 0.65% или 65 долара за 10 000 долара инвестиции.
Ето защо финансовите анализатори смятат, че за инвеститорите, притежаващи PTTRX, могат спокойно да заменят този фонд с TOTL.
Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG) заменя Vanguard Equity Income Fund
Съотношение на разходите: 0.06%
Купуването на евтини ETF-и може да осигури по-добра възвръщаемост в много случаи, за разлика от активно управляваните фондове с подобни стратегии. Пример за това е Vanguard Equity Income Fund Admiral Shares (MUTF:VEIRX). VEIRX предлага на инвеститорите начин да търгуват с дивидентни акции и генерирания от тях доход. Фондът се управлява както от Wellington Management, така и от Vanguard's Quantitative Equity Group. Двата фонда използват малко различни методи. Но общата идея е да се купуват силни акции за изплащане на дивиденти. И фондът е много подходящ за инвеститорите - отчита нетна 13% средногодишна възвръщаемост през последните пет години.
Но кой не би искал да получите в замяна повече от пълен процент на година? Замяната на VEIRX за индексирания Vanguard Dividend Appreciation ETF (NYSEARCA: VIG) може да доведе до това. Тази стратегия предоставя възможност на инвеститорите да увеличат доходите си и да се възползват от висока дългосрочна възвръщаемост.
iShares Core S&P 500 ETF (IVV) замества iShares S&P 500 Index Fund (BSPAX)
Съотношение на разходите: 0.04%
Въпреки че носи името „iShares", BSPAX е взаимен фонд. Преди няколко години BlackRock (NYSE: BLK) ребрандира всички свои индексни фондове под бранда.
Както IVV, така и BSPAX проследяват точно една и съща кошница с активи. Разликата е, че взаимният фонд начислява 0.35% в годишни такси. IVV натоварва инвеститорите само 0.04%. Тъй като те са идентични, IVV винаги ще превъзхожда по доходност BSPAX.
Това превъзходство нараства, като имате предвид, че някои класове активи от взаимния фонд начисляват първоначални такси и изискват определена парична наличност. Поради това, според експертите, няма логична причина да държите BSPAX, ако имате възможност да го замените с индексен фонд.
*Материалът е с аналитично съдържание и не е съвет за покупка или продажба на активи.
Още по темата:
3 ETF-та, с които да замените взаимните фондове
10-те най-добри ETF-та за 2020 г.