Държавата да поема обезщетението при бедствия и аварии на социално слаби, които не могат да си позволят да застраховат собствеността си, решиха депутатите, като приеха на първо четене промени в Закона за защита при бедствия, внесени от правителството. ГЕРБ не защитиха с изказване законопроекта, но като мнозинство го одобриха.
Законопроектът беше атакуван от БСП и защитаван от заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев. От левицата предупредиха, че промените ограничават броя на хората, които ще бъдат подпомагани при бедствия.
Според одобрените предложения, обезщетението при бедствие ще се дава само на хора, които не са имали възможност да застраховат имотите си. Помощта ще бъде до размера на данъчната оценка на съответните имоти, а вносителите очакват така да се стимулират местните власти да не поддържат необосновано ниски данъчни оценки на недвижимите имоти.
Решението, кой да получи помощ, ще е на Агенцията за социално подпомагане по индивидуална преценка. Средствата от централния бюджет през бюджета на Министерството на труда и социалната политика, респективно социалната агенция, ще достигат до хората, които имат нужда от подпомагане при бедствия.
Тази разпоредба не се хареса на Корнелия Нинова, която каза, че се отрязвате голяма част от пострадалите, защото те може би е трябвало да си застраховат имуществото, но не го направили. „Предложението е извор на корупция. По индивидуална преценка човекът от агенцията ще каже - ти си могъл да се застраховаш, ти не си... Няма критерии. Това, което правите, е безумно, гавра с тях, и им казвате: Държавата повече няма да се грижи за вас. Поемете си риска! Застраховайте се! Който не може, да оцелява, както може", възмути се Нинова, цитирана от БНР.
В защита Кирил Ананиев каза, че няма да има субективен подход за отпускането на помощите. „Ако размерът на щетите е по-малък от данъчната оценка, съответното лице - гражданин, ще получи тази част от данъчната оценка, която отговаря на щетите. Ако щетата е по-голяма от размера на данъчната оценка, максималният размер, който може да получи, е данъчната оценка", аргументира се заместник-министърът на финансите.
Според БСП новата законодателна разпоредба може да е сигнал и за бедните общини да бъдат вдигани данъците. Между двете четения БСП ще предложат промени.