Европейската комисия поиска България, Гърция, Люксембург, Словения и Швеция да транспонират Директива „Платежоспособност ІІ" (Директива 2009/138/EО) и Директива „Омнибус II" (Директива 2014/51/EС) в своето национално законодателство. Тези Директиви заместват 14-те директиви за застраховането и презастраховането, известни преди като „Платежоспособност І" (вж. MEMO/15/3120 от 12 януари 2015 г.), съобщи пресслужбата на Европейската комисия.
С тях за първи път се въвежда хармонизирана, последователна и солидна пруденциална рамка за застрахователните компании в ЕС, включително правила във връзка с количествените изисквания, управлението и докладването с цел улесняване на развитието на единен пазар на застрахователните услуги.
Целта на тези нови правила за застраховането е да се гарантира финансовата стабилност на застрахователните компании, така че те да могат да покрият рисковете през трудни периоди. Tе ще започнат да се прилагат изцяло от 1 януари 2016 г. Срокът за транспониране на Директивите в националното законодателство беше 31 март 2015 г. Горепосочените пет държави членки обаче не са уведомили Комисията относно мерки за транспониране на тези правила в своето национално законодателство.
Искането на Комисията е под формата на мотивирано становище и е следваща стъпка след изпращането през май 2015 г. на официално уведомително писмо до тези държави членки. Ако те не транспонират Директивите в срок от два месеца, Комисията може да реши да предяви иск срещу тези държави членки пред Съда на ЕС.
С ежемесечния пакет от решения във връзка с нарушения от страна на държавите членки Европейската комисия предприема правни действия срещу държавите, които не изпълняват своите задължения, произтичащи от правото на ЕС, в следните области:
1. Енергетика. Комисията предявява иск пред Съда на ЕС срещу ГЪРЦИЯ за неизпълнение на нейните задължения, произтичащи от Директивата относно енергийните характеристики на сградите; Комисията поиска ФРАНЦИЯ и НИДЕРЛАНДИЯ да транспонират изцяло Директивата на ЕС относно енергийната ефективност; Комисията поиска ФРАНЦИЯ да транспонира изцяло Директивата относно радиоактивните отпадъци.
2. Околна среда. Комисията предлага налагането на парични санкции и отново предявява иск пред Съда на ЕС срещу ГЪРЦИЯ относно продължаващо незадоволително пречистване на отпадъчните води; Комисията предлага налагането на парична санкция и предявяването на иск пред Съда на ЕС срещу РУМЪНИЯ за липсата на транспониране на правилата относно сярата; Комисията поиска ПОЛША да спазва законодателството на ЕС относно водите.
3. Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари. В тази област освен към България, Гърция, Люксембург, Словения и Швеция, които трябва да прилагат правилата на ЕС в застраховането, Комисията предявява иск пред Съда на ЕС срещу ЛЮКСЕМБУРГ за това, че страната не е транспонирала законодателството на ЕС за намаляване на прекаленото използване на кредитни рейтинги;
4. Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП. Комисията започва процедура за нарушение срещу УНГАРИЯ за това, че проектът за ядрената електроцентрала Paks не е приведен в съответствие с правилата на ЕС за обществените поръчки; Комисията поиска СЛОВАКИЯ да отмени изискванията за търговци на дребно с голям оборот да публикуват и докладват информация относно произхода на хранителни продукти.
5. Миграция и вътрешни работи. Комисията предявява иск пред Съда на ЕС срещу БЕЛГИЯ относно Директивата за единното разрешение; Комисията поиска КИПЪР да започне да прилага преработения Регламент за Евродак.
6. Мобилност и транспорт. Комисията предявява иск до Съда на ЕС срещу ПОЛША относно свързването на електронните регистри в областта на транспорта; Комисията предявява иск до Съда на ЕС срещу ЧЕШКАТА РЕПУБЛИКА, тъй като страната не успява да предотврати „туризма с цел получаване на свидетелства за управление" , и срещу ЕСТОНИЯ, ИТАЛИЯ, ПОРТУГАЛИЯ и СЛОВЕНИЯ, тъй като те не са се свързали към мрежата за свидетелства за управление; Комисията поиска от ПОЛША да приложи законодателството на ЕС за електронно събиране на такса за изминато разстояние.
7. Данъчно облагане и митнически съюз. Комисията поиска ГЕРМАНИЯ да приведе разпоредбите си за данъка върху наследството относно специалната помощ за издръжка в съответствие със законодателството на ЕС; Комисията поиска ИСПАНИЯ да прекрати дискриминационното данъчно третиране на чуждестранни организации с нестопанска цел и на техните донори; Комисията поиска НИДЕРЛАНДИЯ да измени клаузата за ограничение на ползите в споразумението относно данъчното облагане между Нидерландия и Япония за избягване на двойното данъчно облагане.