Само три дни остават, до 18 август, на сключилите задължителната застраховка „Гражданска отговорност" в кипърския застраховател „Олимп" да я продължат при друг застраховател, за да имат претенции за обезщетения от обявената в несъстоятелност компания. Това става ясно от съобщението на Комисията за финансов надзор (КФН) по повод появили се информации, че 200 000 притежатели на автомобили с Гражданска отговорност при ЗК Олимп, остават без задължителната застраховка.
За улеснение например на онези, които са в чужбина, застраховката може да бъде сключена и от друго лице, уточняват от КФН.
Удължаването на задължителната застраховка е условие, за да се иска със съдействието на КФН, обезщетение. От регулатора обясняват: „Заплатените премии за неизтеклата част на застрахователните договори, които ще бъдат прекратени, подлежат на връщане в рамките на последващото производство по несъстоятелност в съответствие със законодателството на Република Кипър. Клиентите на ЗК Олимпик ще бъдат уведомени за откритото производство и ще им бъде указан редът и сроковете, в които могат да поискат парите си от застрахователя."
По същия начин ще бъдат уведомени и лицата, които са завели щети при застрахователя.
От КФН обаче предупреждават, че след прекратяване на застрахователните договори, ако не са били сключени нови своевременно до 18 август, в случай на пътнотранспортно произшествие обезщетението се заплаща от лицето, причинило произшествието на пътя.
Процедурата
На 10 август 2018 г. е назначен предварителен ликвидатор на Застрахователна компания Олимпик от Надзорния орган върху застраховането на Република Кипър. Предстои публикация за назначаването в Официален Вестник на Република Кипър, която се очаква да излезе на 17 август 2018 г.
Съгласно законодателството на Република Кипър действащите застрахователни договори по общо застраховане, сключени със Застрахователна компания Олимпик, ще бъдат прекратени на 17 август 2018 г. Прекратяването ще се извърши автоматично без да са необходими допълнителни действия от застраховащия или от застрахованите лица. Предварителният ликвидатор е уведомен за неговото задължение да отрази прекратяването на застрахователните полици в регистъра на застрахователните полици на Гаранционния фонд. Това означава, че от 00.01 часа на 18.08.2018 г. ще могат да бъдат сключвани нови застраховки „Гражданска отговорност" на автомобилистите.
ЗК Олимпик е с прекратени права от 10 май 2018 година
От тази дата ЗК Олимпик няма право да сключва нови застрахователни договори, тъй като Комисията за финансов надзор по искане на Надзорния орган върху застраховането на Република Кипър наложи забрана за сключване на нови договори от клона на застрахователя в България. Решението е публикувано на страницата на комисията. Информацията за предприеманите надзорни мерки от компетентния орган в Кипър и КФН са своевременно публикувани на страницата на Комисията както и в Търговския регистър в предвидените по закон случаи.
Това означава, че заинтересованите са имали три месеца да реагират или да потърсят за съдействие консултанти в застраховането или самите застрахователни компании.
Кой надзирава ЗК Олимпик
Застрахователна компания Олимпик е застраховател със седалище в Република Кипър и извършва дейност в България чрез клон. Съгласно правото на Европейския съюз застрахователи от една държава членка могат да откриват клонове в друга държава членка без да кандидатстват за лиценз там. Тези компании продължават да се надзирават от надзорните органи в държавите, където се намира тяхното седалище, като тези органи имат задължение да следят за тяхната финансова стабилност на територията на целия Европейски съюз, включително и за дейността която се осъществява чрез клонове, открити в други държави членки. По такъв начин Застрахователна компания Олимпик, включително нейният клон в България, се надзирава за своето финансово състояние от Надзорния орган върху застраховането на Република Кипър.
Надзорният орган на Кипър има право да налага надзорните мерки съгласно законодателството в Кипър в това число да отнеме лиценза за застраховане, когато са налице основанията за това. По информация от надзорния орган на Република Кипър лицензът е отнет поради неплатежоспособност на дружеството.
Какви са правата на КФН
Комисията за финансов надзор има ограничени правомощия за надзор по отношение на клонове на застрахователи от други държави членки на ЕС, като има право да се намесва, когато застрахователят не спазва задълженията си спрямо ползватели на застрахователни услуги в България. Когато органът по седалището на застрахователя в другата държава членка е предприел принудителни мерки в съответствие с приложимото право, Комисията за финансов надзор осигурява прилагането на тези мерки и в България.
От тази подробна информация на КФН става ясно, че има известно неудобство за онези български граждани, които са се доверили на кипърския застраховател, но такива рискове винаги има, особено, ако са свързани с финансовото състояние на застрахователя. Затова е добре да се проучва пазарът и когато се предлага услуги или в случая застраховки под средните цени за българския пазар, да се замислят дали това не е опасно.
Ролята на КФН в казуса е на посредник, защото ще съдейства на застрахованите да си потърсят правата пред кипърските правораздавателни органи.
Още по темата:
Премиите недостатъчни да покрият щетите по задължителната Гражданска отговорност
Какво да правим, ако колата ни се повреди при наводнение?