След като проблемът със застраховалите се по задължителната „Гражданска отговорност" в кипърската компания „Олимпик" се оказа много по-сериозен, отколкото ни се представяше през миналата седмица от Комисията за финансов надзор(КФН), държавата в лицето на премиера и националният защитник - омбудстманът Мая Манолова, се намесиха и обещаха помощ и съдействие.
Първо премиерът обеща държавата да помогне „колкото позволява законът", на клиентите на кипърската застрахователна компания, която е в ликвидация.
КАТ няма да санкционира
Явно по негово разпореждане миналия четвъртък МВР обяви, че ще даде толеранс на водачите, които имат сключена задължителната застраховка с „Олимпикс".
Пред журналисти главният инспектор Росен Рапчев от отдел "Пътна полиция" каза, че в първите няколко дни катаджиите няма да санкционират водачите, които от 18 август в полунощ остават без валидна застраховка. "Ако ни предоставят полица на "Олимпик", в първите няколко дни ще им дадем възможност, да ги предупредим да си сключат веднага застраховка и след това ще започнем да ги санкционираме", обясни Рапчев. Досега КАТ не са обявявали докога ще продължи гратисния период.
Сериозен проблем обаче ще имат онези водачи с изтекла Гражданска от „Олипикс", които предизвикат или станат потърпевши в пътно-транспортно произшествие (ПТП). Отговор не даде и регулаторът. На специалната пресконференция на зам.председателя на КФН Ралица Агаин, отговор на този въпрос не беше даден.
Какво показват резчетите на КФН
Тя съобщи, че обявеният във фалит кипърски застраховател е сключил полици в България по "Гражданска отговорност" на обща стойност от 40 милиона лева. Най-вероятно 9.35 млн. лв. няма да бъдат осигурени и застрахованите няма да си ги получат. Данните на КФН сочат, че от общо 197 000 полици по Гражданска отговорност в "Олимпик", 111 256 изтичат октомври т.г., а 57 хил. в края на годината. За след Нов агодина остават по-малко от 28 911 полици. Така, според разчетите на надзора, загубите за клиентите със застраховка, но без участие в ПТП, ще бъдат между 3 и 78 лева. Загубата за онези клиенти, на които застраховката изтича до края на януари 2019 години е по-голяма, тя варила от 103 до 192 лева.
Пак по данни на КФН, до края на работния ден на 16 август, 57 000 от клиентите на "Олимпик" са сключили договор с друг застраховател.
Ралица Агайн отново напомни, че българските клиенти на кипърския застраховател ще могат да търсят обезщетение след официалното ликвидиране на дружеството, за което се чака решение на съда в Кипър. КФН ще информира своевременно за това решение, обеща зам.-председателят на надзора.
Законодетелен пропуск
„Слабите действия на надзора у нас са позволили на нестабилната кипърска „Олимпик" да стане един от основните застрахователи в България, а заради недостатъци в законодателството стотиците хиляди нейни клиенти с „Гражданска отговорност" се налага да плащат повторно след фалита на компанията и тук трябва да дойде намесата на депутатите". Това обвинение отправи националният омбудсман Мая Манолова в сутрешния блок на bTV в понеделник.
Тя отбеляза, че именно на българските граждани са 16-те милиона лева, внесени от „Олимпик" в Гаранционния фонд на застрахователите, който би следвало да гарантира вноските при несъстоятелност на застрахователя. В същото време, обаче, според Кодекса на застраховането, у нас не се предвижда изплащане на обезщетения при фалит на чужда компания, която няма лиценз у нас и оперира в условията на т.нар право на установяване.
Това обаче ще бъде в нарушение на действащото българско законодателство.
Според информация на КФН, регулаторът по закон има ограничени правомощия за надзор по отношение на клонове на застрахователи от други държави членки на ЕС, като има право да се намесва, когато застрахователят не спазва задълженията си спрямо ползватели на застрахователни услуги в България. Когато органът по седалището на застрахователя в другата държава членка е предприел принудителни мерки в съответствие с приложимото право, Комисията за финансов надзор осигурява прилагането на тези мерки и в България.
Вижте още: 3 дни остават за шофьорите с Гражданска в Олимпик да я продължат при друг застраховател
Това означава, че след първите сигнали в КФН, а такива е имало, че „Олимпик" бави изплащането за обезщетенията при ПТП, регулаторът е трябвало да се намеси и ако не може да санкционира, може да информира колегите си от Кипър, които имат право на такива санкции. Още повече, че има такава практика - българският надзорен орган е бил информират от колегите си от държава-членка на ЕС за проблеми с клон на българска застрахователна компания там.
Освен това на КФН би трябвало да направи впечатление, че две поредни години „Олимпик" предлага на практика дъмпинг на цените за Гражданската отговорност, с което си осигурява пазарен дял от над 10 на сто.
Обвинения към регулатора
„Комисията за финансов надзор е била длъжна да следи работата на застрахователя у нас и при индикации за проблеми незабавно да информира колегите си в Кипър, за да вземат мерки", обяви пред bTV Мая Манолова.
Тя е категорична, че в тази си част българското законодателство е несправедливо. Затова Манолова препоръча, че е нормално парите да бъдат върнати от българския гаранзионен фонд, а той след това той да си ги търси от кипърския. „В противен случай структурата в островната държава може да откаже да плаща на клиентите на „Олимпик" с мотива, че те не са внасяли вноските си там", обясни Манолова.
Манолова определи като голям проблем за застрахованите, избрали „Олимпик", но са били потърпевши от действията на недобросъвестни шофьори, защото им се налага да водят дела за обезщетения. Компанията с години бави плащанията за компенсиране на щетите при пътно-транспортни произшествия.
Какво реално може да се случи
За днес е насрочена среща при премиера Борисов, на която ще присъстват финансовият министър Владислав Горанов и членове на ръководството на КФН. На нея по предварителна информация ще бъде обсъдена ситуацията, а регулаторът и екипът на финансовото министерство трябва да предложат на българските евродепутати да направят законови предложения в европейското законодателство по подобни казуси. В момента българският Застрахователен кодекс е синхронизиран с действащото законодателство на ЕС.
"Така или иначе това би било опасен инцидент, затова ние ще помогнем на хората с юристи и с каквото можем, доколкото позволява законът. Когато стане нещо, искаме държавата да помогне. Само че държавата е на данъкоплатеца и когато кажем, че държавата трябва да помогне, това означава, че всеки от нас отделя от данъците си за да може държавата да помога", обясни в неделя Бойко Борисов, който направи проверка на ремонтни дейности в Стара Загора.
Очаквайте подробности след срещата при Борисов!
Още по темата:
Гаранционият фонд помага на сключилите Гражданска отговорност в ЗК Олимпик
Задължителната Гражданската отговорност вече поскъпна