Снимка: Pixabay
Комисията за финансов надзор (КФН) откри производство по издаване на общ административен акт, който пряко засяга формирането на техническите резерви на застрахователните дружества и на Гаранционния фонд и отразяването на тези резерви в счетоводните документи на застрахователите към края на 2018-а и през цялата 2019 година.
Техническите резерви при застрахователите се заделят по определени методики като проценти от получените застрахователни премии като се вземат предвид и размерът на предявените към застрахователите претенции за определен период от време. Тези резерви играят ролята на провизии, които застрахователите заделят, за да разполагат със средства, които да им позволят, при настъпването на събития, коректно да плащат по застраховките, които са предоставили.
Техническите резерви са важен елемент от финансовата стабилност на всяко застрахователно дружество. Заделянето им влияе пряко на финансовите му резултати, а от там и върху коефициентите за капиталовата му адекватност. Недостигът на технически резерви може да бъде фатален за всяка застрахователно дружество. Точно такъв недостиг бе една от причините през 2017-а КФН да отнеме лиценза на застрахователна компания "Надежда".
Решението за новите минимални нива на застрахователните резерви е на временно изпълняващия длъжността заместник-председател на КФН, отговарящ за застрахователния надзор Владимир Савов.
Минималните резерви по различните класове застраховки
Определянето на минималните резерви е съгласно чл. 91, ал. 3, т. 2 от Наредба №53. Освен това, при извършване на дейност при условията на правото на установяване или при свободата за предоставяне на услуги, застрахователите следва да прилагат чл. 91, ал. 6 от Наредба № 53.
От таблицата по-горе става ясно, че по застраховка "Злополука" като резерви се заделят минимум 13.28% от премийните приходи, не по-малко от 14.94% от спечелените премии и минимум 54.29% от размера на предявените претенции.
Най-голям процент се заделя при задължителната $Гражданската отговорност$. Например при Гражданска отговорност на превозвача трябва да се заделят минимум 14.45% от премийните приходи, най-малко 25.28% от спечелените премии и поне 15.30% от размера на предявените претенции.
В решението на Владимир Савов пише: „Коефициентите следва да се използват от застрахователите, неразполагащи с достатъчно представителна и надеждна статистика за развитието на претенциите при определяне на размера на резерва за възникнали, но непредявени претенции по класове застраховки по Раздел II от Приложение № 1 от КЗ (с изключение на т. 10.1. Всяка застраховка за вреди, възникваща при използването на сухопътни моторни превозни средства)."