Снимка: Pixabay
Когато започвате тепърва да работите, животозастраховането едва ли е първата ви грижа, но е хубаво възможно най-скоро да се замислите и за тази стъпка.
Според различни проучвания милениалите, които са обременени с огромен студентски заем, едвам успяват да заделят пари за каквито и да било дългосрочни цели, например застраховка или спестовен фонд за закупуване на жилище.
Голяма част от американските студенти например дължат около 30 000 долара. Въпреки това, застраховката "Живот" идва с конкретна полза за кредитополучателите на студентски заем: полица, покриваща дължимата сума на кредиторите, може да действа като начин за предотвратяване тези заеми да станат дълг за друг член на семейството, ако нещо се случи с кредитополучателя.
Въпреки че неизплатените студентски заеми се закриват, ако нещо се случи с вас и близките ви не са задължени да ги изплащат, това не така с личните заеми.
Животозастраховането може също да осигури на бизнеса ресурсите за възстановяване от финансови загуби в случай на непредвидена смърт на кредитополучателя.
Как да прилагате правилната политика
Повечето финансови консултанти съветват младите работещи да започнат със срочна полица, за да получат максимално покритие за минимална сума.
Срочната полица за застраховка „Живот" предлага покритие за определен период от време, да речем 20 години или 30 години. След като срокът изтече, полицата се прекратява, освен ако не я подновите отново или я направите постоянна, което може да бъде много по-скъпо.
От друга страна, дългосрочната застраховка „Живот" предлага пожизнено покритие, стига да плащате премиите. Тези политики идват с парична сметка, която се натрупва на база отложена данъчна основа.
Цената на животозастраховането зависи от това колко и кой тип получавате. Често е по-евтина, отколкото хората очакват.
Здравият 30-годишен мъж може да очаква да плаща малко под 18 долара на месец за 20-годишна полица с обезщетение в размер на 250 000 долара според Politgenius, онлайн пазар за застраховане. Средната премия за жена на същата възраст е около 15 долара на месец.
Добро правило е да се стремите към обезщетениe, което е 5 до 10 пъти по-високo от доходите ви. Един финансов консултант може да ви помогне да получите по-ясна представа относно размера на защитата, от която се нуждаете.
Застраховката „живот" ще се оскъпи само ако я отлагате дълго време. Застрахователните премии се повишават средно с 8% до 10% за всяка година според Policygenius.
Има много фирми, които се занимават с животозастраховане, например MassMutural и MetLife.
Научете за историята на компанията в животозастрахователния бизнес и проверете постиженията й чрез базата данни на National Association of Insurance Commissioners.
Редица уебсайтове ще ви помогнат да сравните предложенията им и да купите застрахователни полици чрез техните сайтове, като Policygenius.com, както и сайтове, които ви позволяват да купувате срочна полица директно от тяхната платформа, например Fabric.
Още по темата:
Над 605 млн. лв. приходи отчитат застрахоателите в края на март 2019г.
Над 2 млрд. лева събрани премии отчитат застрахователите през 2018г.