Снимка: iStock
В един горещ летен следобед в Западен Тексас миньор на криптовалута, подкрепен от милиардера Питър Тийл, затвори центровете си за обработка на данни за около 30 минути. По време на този кратък прозорец компанията печели пари не от биткойн, а от продажба на електричество.
В горещите дни без вятър компанията Layer1 може да продаде договорените си захранвания обратно в мрежата за печалба. Наскоро, когато цените на електроенергията в Тексас достигнаха 200 долара за мегаватчас, Layer1 получи повече от 700% възвращаемост, според неговия основател и главен изпълнителен директор Александър Лийгъл. През нощта цените на електроенергията падат до нула или по-ниски поради свръхпредлагането на вятърна енергия.
Когато това се случи, на практика „ни плащат за производство на биткойни“, каза Лигъл.
Стратегията е част от тенденция, която революционизира как големите потребители на електроенергия взаимодействат с мрежата. Вместо просто да консумират пасивно, технологичните гиганти и други коригират операциите си час по час, за да получат достъп до най-евтината и в някои случаи най-чистата мощност.
Този ход е не само печеливш - той е от ключово значение за използването на повече възобновяема енергия. Понастоящем мрежите разчитат на природен газ и други изкопаеми горива, за да се увеличат, когато търсенето достигне върхови нива. Когато големите потребители регулират консумацията, вятърът и слънчевата енергия могат да се справят с по-голяма част от товара.
Захранването в Западен Тексас се повиши през август
„Гъвкавите товари и устройства са ключът към надхвърлянето на 50% възобновяеми енергийни източници“, каза Брайън Янус, генерален мениджър по енергетика и устойчивост в Microsoft, която работи за увеличаване на центровете за данни отгоре надолу в зависимост от това колко вятър и слънчева енергия са в мрежата.
"Това е необходимост. За да достигнете до 70%, 80% или 100% проникване, трябва да организирате всичко, прикрепено към мрежата."
Бариерите остават. Те включват монополи за комунални услуги, които ограничават начина, по който потребителите получават енергията си, за да защитят собствените си приходи. А в щатите, които са отворили комунални услуги за конкуренция - най-вече в североизточната част, Калифорния и Тексас - потребителските данни и мрежовите данни, които могат да помогнат за развитието на нови пазари, са строго регулирани.
Но батериите, интелигентните измервателни уреди и софтуерът за изкуствен интелект, които помагат на компаниите да реагират на сигналите на пазарните цени в реално време, помагат за ускоряване на тенденцията към възобновяеми източници. Самостоятелните микрорешетки - някога скъп начин за запазване на осветлението по време на затъмнения за университетските кампуси и болници - вече могат да печелят пари, като снабдяват електрически мрежи, когато имат най-голяма нужда от тях.
Регулаторите са забелязали и предпазливо променят начина, по който оценяват тези услуги към мрежата.
Google, който купува енергия директно от вятърни и слънчеви ферми в близост до своите дейности, сега търси начини, по които може да определи времето си за усвояване на излишните запаси и освобождаване на енергия, когато продукцията спре, каза Майкъл Терел, ръководител на стратегията за енергиен пазар в Google.
„Търсенето е много важна част от уравнението“, каза Терел. „Преместихме задачите в различни часове на деня. Нашият план е да преместваме товара между места и часове. Сега адаптираме машините, за да сме готови за това. Все още сме в ранните етапи."
Layer1 смекчи това до известна степен, като създаде магазин на електрическа мрежа, която има повече вятърна енергия, отколкото където и да е другаде в САЩ. По същество компанията е в състояние да действа като електроцентрала - от горе надолу според нуждите на мрежата. Това означава, че енергоемки бизнеси като него теоретично биха могли да премахнат необходимостта от резервно производство енергия от газ в някои области. Поставянето на центрове за данни в близост до вятърни паркове допълнително ще им позволи да допълнят или да се възползват от този енергиен източник.
Layer1 през юни стана първата компания, придобила квалификация като това, което Съветът за електрическа надеждност в Тексас нарича „контролируем ресурс за натоварване“, което означава, че им се плаща, за да намалят използването им, когато е необходимо.
Тази година Тексас не е имал сериозни скокове на цените на електричеството, както миналото лято. Но по една мрежа програма гъвкавостта на Layer1 все още спестява пари. Компанията, която има сключен дългосрочен договор за изкупуване на енергия, смята, че ще спести 6.7 милиона от годишната си сметка за електроенергия, като намали производството за половин час през всеки от най-горещите дни през юни, юли, август и септември, каза Лигъл.
До тази пролет той очаква да инсталира 50 инсталации за копаене на криптовалута в 30-акровия си кампус западно от Мидланд, Тексас, които ще консумират до 100 мегавата електроенергия. С тази скорост той казва, че могат да произвеждат около 27 биткойни на ден, на стойност около 310 000 щатски долара по последни цени. Когато компанията не печели от криптовалути, поне има пазар на електроенергия за търговия.
Още по темата:
Пълна либерализация на електроенергийния пазар от 2016 г.
Как сривът в петрола може да е позитивен за прехода към зелена енергия