Снимка: iStock
Спокойствие днес е трудно да се намери. Същото важи и за взаимните фондове, които позволяват на инвеститорите да участват в бичи пазар и също да страдат по-малко, когато акциите падат.
Barron’s използва данните на Morningstar, за да провери за фондове, които победиха поне 75% от своите връстници през два катастрофални за фондовите пазари периода - финансовата криза и коронавирусната криза. От изданието потърсиха средства, доказали се в дългосрочен план, отчасти чрез използване на метрика, известна като хващане нагоре / надолу. Това измерва колко от добрите времена на пазара е хванал даден фонд и каква част от паданията на пазара също е претърпял.
На база на тези критерии се открояват три фонда, които си заслужава да бъдат разгледани: два инвестиращи в големи компании и един балансиран.
Първият: 60-милиардния фонд American Funds American Mutual (тикер: AMRMX).
Подобно на всички американски фондове, управлението на този фонд за стойностни големи компании е разпределено между осем мениджъри, които всеки ръководи независимо, с подкрепата на дузина анализатори на фонда.
„Следващите 10 години, за разлика от последните 10, вероятно ще изискват мениджъри на акции, които могат да ви осигурят достатъчна защита“, казва анализаторът на Morningstar Алек Лукас. „А American Mutual ви осигурява отлична защита от спадовете.“ През последните 10 години фондът има 80% коефициент на привличане: С други думи, той е спаднал само с 80% колкото индекса S&P 500; ако пазарът спада с 20%, фондът падна средно само 80% от това, или 16%.
Фондът, стартиран по време на администрацията на Айзенхауер, е паднал по-малко от широкия пазар за 16 основни периода на усвояване - когато пазарът е падал с 15% или повече - връщайки се към президента Никсън. При последния спад, Акциите на American Mutual’s A поевтиняха с 29.8% между 20 февруари и 23 март, когато S&P 500 спадна с 33.8%. Неговото представяне по време на финансовата криза беше още по-добро: От октомври 2007 г. до март 2009 г. фондът загуби 48.2% при отрицателните 55% на S&P. Същото важи и за сега до голяма степен забравеното понижение от края на 2018 г .: American Mutual падна с 13% спрямо 19.4% за S&P.
Лукас кредитира по-доброто представяне на фонда в моменти на загуби за пазара, акцентирайки върху това, че фондът избира компании с дивидент и високо кредитно качество - два фактора, които предлагат нещо като "възглавница" в ситуации, подобни на катастрофи. Осемте мениджъри управляват донякъде концентрирани залози, въпреки че общият фонд е разнообразен. Фондът притежава 166 акции; 25% от активите са в топ 10. Най-големите му притежания са Microsoft (MSFT), една от петте компании задвижили ръста на пазара, Gilead Sciences (GILD) и Amgen (AMGN).
Друг фонд с голяма стойност, който се е справял добре в моменти на сривове на пазарите е AMG Yacktman (YACKX) с активи от 6.8 милиарда.
Подобно на почти всички ценностно-ориентирани фондове, той е имал проблеми да се справи с технологичния пазар на бикове от последното десетилетие и коефициентът му на привличане от 74% е по-малък от 80% на American Mutual. Но той се представи отлично в сравнение със останалите: През 20-годишния период, приключил в края на август, AMG Yacktman връща средно с 10.8%, с 4.4 процентни пункта над индекса на Russell 1000 Value. Когато S&P 500 загуби 33% между края на февруари и края на март, AMG Yacktman изтърпя само 85% от загубата - въпреки че участва само в 85% от отскока на S&P през следващите месеци.
Големият паричен дял на фонда - 19.3% към края на юни, спрямо 26% шест месеца преди това - е основната причина както за възглавницата надолу, така и за ограниченията нагоре, казва анализаторът на Morningstar Кевин Макдевит: „Фондът има тенденция да държи повече пари в точното време“, казва той.
Ко-мениджърът на портфолиото Джейсън Суботки казва, че паричните средства не са пазарен призив: „Готови сме да държим пари в брой, когато не можем да намерим достатъчно убедителни инвестиционни възможности, коригирани към риска“.
Фондът, който в момента има минимална инвестиция от 100 000 долара, държи 51% от активите си в американски акции и 26% в чуждестранни акции. Според Morningstar част от портфолиото му работи със стратегия за абсолютна възвръщаемост, което означава, че използва техники за осигуряване на постоянна положителна възвръщаемост, независимо какво прави пазарът.
Най-голямата позиция на фонда, малко под 10% от активите, са привилегированите акции на Samsung Electronics (SSNLF). Те са върнали 33% през последната година, според Morningstar, а Суботки смята, че те все още са евтини. Медийният конгломерат Bolloré (BOIVF) е вторият по големина холдинг с 4.7% от активите. Bolloré притежава 27% дял от Vivendi, който притежава 90% от Universal Music Group, която печели приходи от стрийминг абонамент.
И на трето място - Vanguard Wellesley Income (VWINX)
Това е многоактивен доходен фонд; обикновено има не повече от 35% в акции, а останалото в облигации. Това е единственият фонд в Morningstar Asset Allocation категория за фондове, които имат 30% до 50% в акции и има златен рейтинг, което означава, че е победил 96% от своите конкуренти през последните 15 години.
Разпределението на акциите му, макар и малко повече от една трета от портфолиото, е трудолюбиво направено. Фондът се ребалансира поне няколко пъти годишно, като купува, когато акциите поевтиняват. Дан Нюхол, ръководител на надзор и търсене на мениджъри за Vanguard, казва, че изборите на акции на фонда не се основават на макро анализ; тя притежава компании, които имат силен баланс и стабилен дивидент.
„Не прогнозирането на пазара, а по-скоро постоянното балансиране, за да се придържаме към разпределението - особено при криза - това е основният двигател на възвръщаемостта“, казва Нюхол. „Също така мениджърите на акции използват експертизата на кредитните анализатори, за да разберат по-добре динамиката на баланса, докато търсят компании с най-високо качество.“
Ефективността се подпомага и от характерните ниски такси на Vanguard; зарежда само 0.23%. Фондът притежава 68 акции, които съставляват почти 37% от портфолиото - Johnson & Johnson (JNJ), Cisco Systems (CSCO) и Pfizer (PFE) са първите му три холдинга - и над 1200 облигации.
В сравнение с индекса на Morningstar Moderate Target Risk, фондът се е повишил с 69% колкото пазара в добри времена и е спаднал само с 42% спрямо спада. Фондът е нараснал с 2.9% тази година.
Ниското разпределение на фонда в акции го задържа при големите бичи пазари: Той върна 16.4% през 2019 г., което е приблизително половината от възвръщаемостта на S&P 500 през тази година. Но през променливото първо тримесечие на 2020 г. фондът падна само със 7.4%, докато средният му конкурент с подобно разпределение на акции загуби 12.2%. Анализаторът на Morningstar Патриша Оей казва: „Този тип по-гладко представяне позволява на инвеститорите да са по-спокойни.“
Още по темата:
Индивидуалните инвеститори спокойно купуват акции в период на разпродажба
3 акции за закупуване по време на спад в сезонa на приходите