Снимка: iStock
Наречете го отмъщението на малкия инвеститор. Вече месеци наред инвеститорите на дребно са осмивани от професионалистите от Уолстрийт, че са хиперактивни търговци - пристрастени към риска и безнадеждно ирационални. Но току-що публикуваните академични изследвания установяват, че като група те са надминали пазара.
Да, добре сте прочели. Изследването, проведено от Иво Уелч, професор по финанси в Университета по мениджмънт в Андерсън на UCLA, е озаглавено "Retail Raw: Wisdom of the Robinhood Crowd and Covid Crisis". Наскоро Националното бюро за икономически изследвания започна да го разпространява в академичните среди.
За проучването Уелч получи данни, отразяващи всички сделки през тригодишния период от средата на 2018 г. до август 2020 г. в Robinhood, онлайн брокерска фирма за търговия на дребно.
Въпреки че не разполагаше с данни за действителния състав на портфейла на всеки отделен човек в брокера, Уелч успя да види броя на индивидуалните сметки, притежаващи всеки отделен запас. (Данните бяха събрани с мълчаливата благословия на Robinhood от уебсайта Robintrack.com.)
Въоръжен с тези данни, Уелч изгради хипотетичен портфейл, който претегли всяка акция според броя на акаунтите на Robinhood, които я притежаваха. Тоест, ако акциите ABC са били притежавани в двойно повече сметки на Robinhood от акциите XYZ, то този хипотетичен портфейл е инвестирал два пъти повече в ABC, отколкото в XYZ. През трите проучени години този хипотетичен портфейл побеждава пазара (както е представен от референтни показатели като S&P 500), както в сурово неприспособено изражение, така и след коригиране на риска.
За да поставите постиженията на тези малки инвеститори на дребно в перспектива, разгледайте данните, събрани от S&P Dow Jones Indices за резултатите от активно управляваните взаимни фондове. За последния тригодишен период (до края на 2019 г.) 71.9% от активните фондове са се представяли по-слабо от своите бенчмарк-индекси.
Може да се чудите дали тригодишното представяне на хипотетичното портфолио на Robinhood на Уелч не е по-слабо впечатляващо, колкото изглежда а по-скоро - еднократна случайност. За да тества тази възможност, Уелч каза в интервю, че той е изградил алгоритъм, който е успял да свърши прилична работа, възпроизвеждайки действителния състав на портфолиото му Robinhood между 2018 и 2020 г. Алгоритъмът определя обема на търговията на акциите, когато инвеститорите на Robinhood са склонни да предпочитат акции с голям обем на търговия.
При обратно тестване до 1980 г. Уелч установи, че портфолиото, изградено от този алгоритъм, се държи добре спрямо цялостния пазар и всъщност излиза напред според някои тестове за оценка на производителността.
Мъдростта на тълпите
Трудно е да се калибрират резултатите на Уелч с възприятието, че малките инвеститори на дребно в сайта Robinhood са чист израз на ирационално поведение.
Това не означава, че няма отделни примери за такова изобилие. Например, Уелч установява, че в един момент през януари 2019 г. акциите на Aurora Cannabis са били част от повечето портфейли на Robinhood, отколкото Apple, въпреки че Apple по това време е имала пазарна капитализация, която е била повече от 100 пъти по-голяма. От началото на 2019 г. акциите на Apple са спечелили повече от 190%, докато акциите на Aurora Cannabis са загубили повече от 90% (според данни на FactSet).
Констатациите на Уелч са илюстрация, че макар не всеки инвеститор да е рационален, колективната мъдрост на тълпата често е по-добра. Имайте предвид това следващия път, когато чуете гуру от Уолстрийт, настоявайки, че малките инвеститори, които често посещават платформи като Robinhood не знаят за какво говорят. Съществува ясна възможност, че като група тези малки инвеститори се справят по-добре от гуруто.
В това отношение трябва да се отбележи, че констатациите на Уелч са в съответствие с тези от друго проучване това лято, което използва различна методология за анализ на поведението на инвеститорите в сайта Robinhood. Този автор на по-ранното проучване установява, че „инвеститорите на Robinhood купуват по-рискови акции, но също така се представят малко по-добре от пазара“.
През август приложението спря да предоставя актуализирани данни, които биха позволили изследванията, проведени от Уелч. Говорител на Robinhood обясни в имейл, че фирмата го е направила, защото „данните за тенденциите могат да бъдат докладвани от трети страни по начин, който може да бъде погрешно разбран или неразбран".
И все пак изследванията на Уелч показват, че инвеститорите от Robinhood като група не са ирационалните търговци, които търсят вълнение, в което някои от тези разкази биха ни накарали да повярваме.
Още по темата:
Robinhood вече се оценява на 11.7 милиарда долара
Няколко любими компании на инвеститорите в Robinhood с дългосрочен потенциал