Снимка: Pixabay
Финансовите решения, които вземате през 30-те си години, могат да окажат голямо влияние върху вашето бъдеще.
„Парите са инструмент. Когато се научим да използваме парите разумно, можем да живеем така, както искаме“, казва пред CNBC Маргарита Ченг, сертифициран финансов плановик, главен изпълнителен директор и съосновател на Blue Ocean Global Wealth, коментира Анна Хект.
Ето три парични грешки, които трябва да страните през 30-те си години и на по-късен етап ще се радвате, че сте ги избегнали.
Ако все още не сте си поставили финансови цели, вашите 30 години са подходящо време за създаване както на краткосрочни, така и на дългосрочни финансови планове, казва Райън Маршал, сертифициран финансов плановик в Ela Financial Group.
„Почти всеки 60-годишен човек, с когото се срещам, искал да е започнал да мисли за пенсия и финансови цели, когато е бил на 30 или по-малко години“, казва Маршал.
Независимо дали искате да спестите определена сума за пенсиониране, да създадете фонд за спешни случаи или да купите дом, точно сега е време да започнете да планирате, казва Дъглас Бонепарт, президент и основател на Bone Fide Wealth.
„Непоставянето на цели е най-голямата грешка, която хората могат да направят през 30-те си години, тъй като определянето на цели осигурява финансова насока и определя срокове за постигане на великите неща в живота, като финансова независимост, купуване на дом, раждане на деца и стартиране на бизнес“, казва Бонепарт.
Един от начините да започнете е да вземете пример с Кумико Лав, основател на сайта за финансови консултации The Budget Mom. Като самотна майка и предприемач, тя успя да изплати 77 281 долара за период от осем месеца, използвайки визуални инструменти и щампи.
Можете да използвате щампите на Лав, за да напишете своите собствени краткосрочни парични стремежи за следващата година или следващите пет години, както и дългосрочните си цели за следващите 10 – 15 години или повече. „Докато правите това упражнение, трябва ясно да определите целите си и да ги направите осъществими“, препоръчва Лав.
Ако Лав се занимаваше с краткосрочна задача за погасяване на дълга, например, тя щеше да напише нещо като: „изплатете дълга, като първо решите моите студентски заеми. Ще инвестирам 500 долара месечно в студентските си заеми през следващите 24 месеца“.
Експертите по пари често подчертават колко е важно да започнете да спестявате за пенсиониране отрано, особено ако искате да сте на път да достигнете 1.7 милиона долара, които американците смятат, че трябва да сте отделили до 65-годишна възраст.
„Човек на 30-годишна възраст има огромната възможност да използва силата на сложните лихви, при която дори малки инвестирани суми могат да се с достатъчно време увеличат“, казва Калеб Падок, сертифициран финансов плановик в Ten Talents Financial Planning в Паркър, Колорадо.
За разлика от обикновените лихви, които генерират приходи само за парите, които инвестирате, сложните лихви генерират приходи за доходите ви. Това означава, че парите ви растат експоненциално, колкото по-дълго ги оставяте инвестирани в пенсионен фонд като 401(к) или Roth IRA. А времето е стока, която никога не можеш да върнеш.
„Не можете да върнете часовника назад, когато става въпрос за отлагане за бъдещето, така че това е грешка, която искате да избегнете“, казва Падок. „Разпределете 15% от доходите си за “бъдещето“.
До 30-годишна възраст трябва да наблюдавате къде отиват парите ви.
„Безсмислените разходи на дневна база се увеличават и могат да бъдат най-големият разрушител на богатството ви с течение на времето“, казва Кристин О'Кийф Мерик, финансов съветник на O'Keeffe Financial Partners. „Харчиш по-малко, отколкото печелиш – това е ключът към натрупването на богатство. Не е лесно, но е просто.“
За да избегнете преразход, първо трябва да овладеете паричния си поток, казва Бонепарт. Започнете, като наблюдавате обичайните си разходи за период от 30 дни. След като запишете всяка покупка, която сте направили, и сумата, която сте похарчили през месеца, ще започнете да забелязвате модела на това, къде отиват парите ви и къде могат да бъдат ограничени.
„Една от най-трудните части на личните финанси е постигането на баланс между установяването на комфортен начин на живот и постоянните спестявания“, казва Бонепарт. „Единственият начин да постигнете този баланс ясно е да разберете как парите влизат и излизат от живота ви.“
Освен това трябва да се опитате да избягвате допускането на „инфлация в начина на живот“ през 30-те години, което се случва „когато някой получава повишения или други увеличения на доходите си и впоследствие увеличава разходите си, за да отговори на новия доход“, обяснява Арън Греъм, сертифициран финансов плановик в Abacus Planning Group.
Хората често оправдават начина си на живот, като твърдят, че „заслужават да харчат повече“ или „оценяват навиците си да харчат за другите“, казва Греъм. Трябва обаче да се опитате да се противопоставите на тази линия на мислене. Вместо това, наблюдавайте паричните си потоци и индивидуалните си навици за харчене.
„Вашите разходи са само ваши разходи“, казва Греъм. „Вие сте собственикът.“
Още по темата:
Експерт: Време е да се премине от технологични към стойностни акции
4 биотехнологични акции за обмисляне за 2020 г.