Снимка: iStock
Пандемията Covid-19 изостри разширяващата се разлика в богатството в световен мащаб. Тази разлика се разраства и икономическите последици може скоро да засегнат инвеститорите.
Десет експерти, включително управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, изпълнителният директор на Bank of America Брайън Мойнихан, професорът по публична политика на университета Duke Уилям Дарити и изпълнителният директор на Calvert Research and Management Джон Стреър, обсъдиха как да се справят с нарастващата пропаст по време на конференция.
Неравенството „има значение за икономиката, за инвеститорите и за обществото“, заяви Карла Харис, заместник-председател и управляващ директор на Morgan Stanley, в откриващата сесия, цитиран от финансовото издание Barron’s.
Без семейно богатство или достъп до висококачествено образование, „вие сте поставени под ударите на разликата в богатството“, каза тя.
Неравенството не се ограничава само до служителите, според Харис. Освен това се отразява негативно на цветнокожите жени и предприемачи, които в миналото са били недофинансирани от традиционните инвеститори на рисков капитал. Това е не само загуба за компанията, която не е в състояние да мащабира или създава работни места, според Харис, а загуба за обществото - което пропуска иновации и създаването на работни места - и инвеститорите, които не са в състояние да се възползват от „непропорционални по размер печалби“ от тези компании.
На макро ниво разликата в богатството заплашва да забави производителността и растежа след пандемията, каза Кристалина Георгиева, ръководител на МВФ. „Ако не искаме да дойдем от другата страна на тази пандемия по-слаби, трябва да интегрираме приобщаващ подход към растежа“, каза Георгиева, подчертавайки неравномерното въздействие на кризата Covid-19 върху образованието сред учениците без достъп до интернет. „Може да се сблъскаме с белези, които отекват по-дълбоко след пандемията“, каза тя.
В световен мащаб Георгиева препоръчва на страните да се справят с неравенството, като прилагат прогресивни данъчни реформи, инвестират в достъпа на хората до умения и интернет и подчертават финансовото включване. „Изключително важно е мъжете и по-специално жените да имат достъп до финансиране, за да можем да имаме важните малки и средни предприятия, които допринасят за възстановяването в пълна степен.“
Неравен достъп до финансови ресурси надхвърля работното място. Председателят на JP Morgan Джойс Чанг, M&T Bank и председателят и главен изпълнителен директор на Wilmington Trust Рене Джоунс и старши вицепрезидент на Фондация Рокфелер по иновационни финанси Мария Козлоски обсъдиха преодоляването на разликата между банките и недостатъчно обслужваните общности в трети панел.
„Ако можете да покажете на хората възможностите, които съществуват, и можете да ги издигнете, това от своя страна ще повдигне цялата общност“, каза Рене Джоунс от Wilmington Trust. По-късно Джоунс припомни наблюдение на служител, направено в Бъфало, Ню Йорк. Отзивите от общността показват, че банката не предлага услуги, които отговарят на нуждите на общността, каза Джоунс - така че банката пусна продукти, като обезпечена кредитна карта, целящи да помогнат жителите да получат достъп и да натрупат кредит. „Година по-късно започваме да виждаме физически лица, които влизат в клона и няколко от тях всъщност кандидатстват за първата си ипотека“, каза тя.
Брайън Мойнихан, главен изпълнителен директор на Bank of America (BAC), говори за инициативата на компанията за 1 милиард долара за справяне с икономическото и расовото неравенство на местно ниво, от която наскоро обяви първото си разпределение от 300 милиона долара. „Това включваше неща във всяко измерение“, каза Мойнихан, позовавайки се на неравномерното въздействие на Covid-19 върху испанските и чернокожите общности.
Компанията е разпространила „около 9 милиона маски в училища, приюти за бездомни, обществени здравни центрове, на всяко място, където можем“, каза Мойнихан. Образованието е друга инициатива, каза Мойнихан, за която се отпускат пари.
Уилям Дарити Джуниър, професор по публична политика в университета Duke, и Джон Стреър, президент и главен изпълнителен директор на Calvert Research and Management, обсъдиха директните плащания на чернокожите американци, като средство за справяне с разликата в богатството и възможностите. Съавтор на „Оттук към равенството: репарации за чернокожите американци през 21-ви век“, Дарити каза, че докато чернокожите американци, произлезли от американски роби, съставляват около 13% от населението на нацията, то притежава само около 2,5% от богатството на нацията.
„Основна цел на нашия проект за репарации трябва да бъде премахването на разликата в расовото богатство“, каза Дарити. "Ние твърдим още, че това е нещо, което трябва да бъде задължение на федералното правителство."
Икономистът каза, че е проучил репарационни програми от миналото - като германски репарационни плащания на жертвите на Холокоста и американски плащания на японски американци, несправедливо затворени по време на Втората световна война, - за да информира позицията си относно бъдеща програма за репарации за чернокожи потомци на роби.
„Мисля, че ефективността вероятно е най-поразителната в контекста на плащанията, извършени на жертвите на Холокоста“, каза Дарити. Плащанията, добави той, направиха „съществена разлика в много от живота им, по отношение на предотвратяването на това да изпаднат в бедност и предоставянето на някои ресурси, които биха могли да им дадат възможност да преследват своите желания след трагедията“.
Още по темата: