Снимка: iStock
Енергийните компании в S&P 500 са загубили около половината от стойността си тази година. Секторът е осеян с намаления на дивиденти и спиране на плащания, тъй като компаниите се придвижват към укрепване на паричните позиции на фона на пандемията и по-слабите цени на петрола. Това не е идеалният сценарий за стойностни инвеститори.
„В енергийния сектор има селективни възможности за намиране на устойчиви и привлекателни доходи“, казва Девин Макдермот, ръководител на северноамериканските изследвания за петрол и газ в Morgan Stanley, за Barron’s.
Сред енергийните компании, които плащат дивиденти, които Макдермот предпочита, са Chevron (тикер: CVX) и компании със средни операции, които обикновено се фокусират върху инфраструктурата, като тръбопроводи за транспортиране на нефт и газ. Те включват Magellan Midstream Partners (MMP) и Enterprise Products Partners (EPD), които са капиталово ограничени партньорства - популярни инвестиционни опции понякога.
Макдермот също харесва перспективата за дивидент за Williams Cos. (WMB), чиито активи включват тръбопроводи за транспортиране на нефт и газ. Наскоро той даде 7.9% дивидентна доходност.
„Всички тези акции имат доста убедителни дивидентни доходи, които са устойчиви, дори и в тази нова норма, и всички те имат силни баланси, за да дадат след това гъвкавост през този цикъл“, казва Макдермот, позовавайки се отчасти на слабите цени на суровините и маржовете за потенциално продължителен период.
Но инвеститорите трябва да внимават. Сред енергийните компании само в S&P 500 фирмите за проучване и производство Apache (APA), Occidental Petroleum (OXY) и Noble Energy (NBL) намалиха изплащанията си тази година. Друга E&P компания, Marathon Oil (MRO), спря своя дивидент.
Глобалните петролни компании също не са имунизирани срещу съкращения. BP (BP.London) заяви през август, че ще намали наполовина тримесечния си дивидент до 5.25 цента на акция от 10.5 цента. А Royal Dutch Shell (RDS.A) през април намали изплащането си с около две трети до 16 цента на акция.
Източник: FactSet
Двете интегрирани петролни компании, включени в таблицата - Exxon Mobil (XOM) и Chevron - запазиха своите тримесечни плащания по време на пандемията, но основните им истории са различни.
За Exxon Mobil, която използва дълг, за да изплати дивидента си, имаше много спекулации относно това колко безопасно е изплащането. Обикновените акции на Exxon Mobil дават 10.2% дивидентна доходност. Тази година те са поевтинели с около 45%, включително дивиденти.
„В свят, в който това е новото нормално - по-ниско за по-дълго време по отношение на цените на суровините и слабите маржове за неговия бизнес надолу по веригата - този дивидент няма да устои в дългосрочен план и в крайна сметка те ще трябва да вземат решение“, предупреждава Макдермот.
Използването на дълг за изплащане на дивидент е неустойчива дългосрочна стратегия, казва той. А цените на петрола остават потиснати, като наскоро суровият сорт Brent е малко под 42 долара за барел - срещу високите 60 долара в края на миналата година.
И все пак Exxon твърдо поддържаше дивидентите. В края на юли тя декларира тримесечно изплащане от 87 цента на акция, в съответствие с по-ранните изплащания.
Компанията дори запази статута си на S&P 500 Dividend Aristocrat, увеличавайки изплащанията си за 37 последователни години, благодарение на запазването на дивидента си тази година. Дори и да не повиши изплащането си тази година, тя ще остане в групата, тъй като общото изплащане през 2020 г. би надвишило нивото от миналата година, ако приемем, че няма прекъсване до края на годината, смята Макдермот.
Exxon Mobil, каза, че е намалил краткосрочните капиталови разходи с повече от 30% и се насочва към намаляване на оперативните разходи с повече от 15%.
„Голяма част от нашата акционерна база разглежда този дивидент като източник на стабилност в доходите и ние го приемаме много сериозно“, каза Чапман. „Плановете ни да поддържаме дълга си на текущите нива и да поддържаме дивидента си включват по-нататъшно намаляване на оперативните разходи.“
Анализаторите от Wells Fargo Securities Роджър Рийд и Лорън Хендрикс в скорошно изследователско съобщение изразиха оптимизъм, че компанията може да поддържа своите изплащания. „Противно на някои, ние вярваме, че Exxon Mobil може да запази текущото си изплащане на дивидент до 2023 г., при липса на нов спад на цените на петрола“, написаха двамата анализатори, добавяйки, че „за да възстанови вярата Exxon Mobil трябва да преследва реални стратегически промени и да излезе краткосрочни капиталови съкращения."
Междувременно Chevron дава 7.2% дивидент - все още високо, но не до нивото, на което инвеститорите се съмняват в способността му да плати дивидента.
„В сегашния свят на петрола от 40 долара дивидентът се покрива в бъдеще и балансът е в отлична форма“, казва Макдермот. „От всички световни петролни компании Chevron има най-добрия баланс и най-ниския ливъридж и това им дава допълнителна гъвкавост през този период на несигурност.“
Макдермот изчислява, че Exxon Mobil, за разлика от това, ще изисква средна цена на Brent от 60 долара за барел през следващите пет години, за да покрие дивидента си. За разлика от Chevron, Exxon Mobil беше по-агресивен в капиталовите си разходи, за да стимулира растежа, „за да се позиционира по-добре от конкурентите си при възстановяване на суровините“, казва Макдермот.
Съзнавайки необходимостта си от затягане на коланите, Exxon Mobil сега се движи с около 19 милиарда долара годишно капиталови разходи, спрямо от около 30 до 35 милиарда долара през предишните години, отбелязва Макдермот.
„Компанията прави правилните неща. Те управляват това, което е под техен контрол, но за съжаление тази среда на цените на стоките е извън техния контрол“, добавя той.
И в това се крие дивата карта за инвеститорите в дивиденти: Дори и най-решителните и дисциплинирани платци на дивиденти в енергийния сектор могат да бъдат отдадени на своите изплащания, но пандемията може да има други планове.
Още по темата:
Как акциите на BP стигнаха до 25-годишно дъно?
BP си постави за цел да изгради 50 гигавата глобални проекти за възобновяема енергия до 2030 г.