Снимка: iStock
Глобалната икономика изглежда "по-малко ужасна", отколкото през юни и Международният валутен фонд ще направи "малка" ревизия нагоре на прогнозата си за глобалната продукция за 2020 г., заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева във вторник.
Георгиева, в коментар на събитие в Лондонско училище по икономика, каза: „Моето ключово послание е следното: Глобалната икономика се завръща от дълбините на тази криза.“
„Но това бедствие далеч не е приключило. Сега всички страни са изправени пред това, което бих нарекла „дългото изкачване“ - трудно изкачване, което ще бъде дълго, неравномерно и несигурно. И склонно към неуспехи “, добави тя в реч.
Фондът през юни прогнозира, че блокирането следствие на коронавируса ще намали световния БВП с 4.9%, отбелязвайки най-рязкото свиване от Голямата депресия през 30-те години на миналия век и призова за повече политическа подкрепа от правителствата и централните банки.
МВФ ще публикува ревизираните си прогнози следващата седмица, тъй като страните членки участват в годишни срещи, провеждани предимно в онлайн формат.
Георгиева заяви, че МВФ продължава да проектира „частично и неравномерно“ възстановяване през 2021 г. През юни Фондът прогнозира глобален растеж за 2021 г. от 5.4%.
Но 12 трилиона долара фискална подкрепа, съчетана с безпрецедентно облекчаване на паричната политика, позволи на много напреднали икономики, включително САЩ и еврозоната, да избегнат най-тежките щети и да започнат да се възстановяват, каза Георгиева. Китай също се възстанови по-бързо от очакваното.
Развиващите се пазари и страните с ниски доходи са изправени пред несигурна ситуация със слаби здравни системи, висок външен дълг и зависимост от сектори, които са най-изложени на пандемията, като туризъм, както и висок външен дълг, каза тя.
„В страните с ниски доходи шоковете са толкова дълбоки, че се сблъскваме с риска от „изгубено поколение“, каза Георгиева, сигнализирайки, че МВФ и Световната банка ще настояват усилено за повече облекчаване на дълга за страните с ниски доходи през следващата седмица.
Тя призова за по-бърза помощ за държавите с ниски доходи след мораториум върху официалното двустранно плащане на дълга до края на 2020 г. Тя каза, че печалбите от развитието могат да бъдат обърнати без достъп до повече безвъзмездни средства, отпускане на кредити и облекчаване на дълга.
„В някои случаи ще е необходима глобална координация за преструктуриране на държавния дълг с пълно участие на публични и частни кредитори“, добави Георгиева.
Още по темата:
К. Георгиева: България предприе решителни мерки за защита на икономиката
K. Георгиева: Над 90 държави потърсиха спешно финансиране от МВФ