Снимка: iStock
Уорън Бъфет се смята за един от най-големите инвеститори на нашето време. Всъщност, под ръководството на „Оракула от Омаха“, пазарната капитализация на конгломерата “Бъркшър Хатауей” е надхвърлила 300 милиарда долара. Личното богатство на легендарния инвеститор е повече от 60 милиарда долара.
Много участници на пазара проучват инвестиционните обекти на Бъфет, за да успеят да вникнат в логиката на неговите действия. Разбира се, малко хора биха могли да се справят с многомилиардна сделка за закупуване на железопътна или хранителна компания, но всеки съвременен инвеститор със сигурност има какво да научи от Уорън Бъфет.
Към 31 декември 2015 г. инвестициите на “Бъркшър Хатауей” в публично търгувани компании възлизат на около 132 млрд. долара. Най-големите инвестиции на Бъфет включват Wells Fargo, Kraft Heinz, Coca-Cola и IBM. Всички те са много солидни и привлекателни компании.
Прочутият набор от принципи, предопределили успеха на стратегията на Бъфет
Тези правила определено ще ви помогнат самостоятелно да изберете подходящи обекти, които да включите в инвестиционния си портфейл и винаги да сте на крачка „пред пазара“.
Залагайте само на бизнес, от който разбирате
Разбира се, „горещите акции“ могат да бъдат чудесна възможност да получите възвръщаемост от 100 и повече процента годишно. Бъфет обаче предпочита фирми, които са му познати с ясен бизнес модел.
Легендарният инвеститор е специализиран в традиционните сектори на икономиката - застраховане, електроенергия, тежка промишленост и др. Много публични компании, собственост на “Бъркшър Хатауей”, са включени в консервативния Dow Jones Industrial Average. Ако искате да следвате този принцип, излиза, че има смисъл да инвестирате единствено във фирми, чиито продукти използвате или които по някакъв начин са свързани с вашата професия или хоби.
Обърнете внимание на уникалните компании
Продуктите на такива предприятия са уникални и желани от мнозина, нямат близки аналози и не подлежат на регулация на цените. Така Coca-Cola успява да създаде почти уникален продукт, който с компетентна маркетингова стратегия позволява на бранда постоянно да получава доста висока възвръщаемост. Такива компании са доста редки, но правилният избор може да бъде ключът към вашето финансово благополучие. По аналогия изборът на инвестиция е като закупуване на състезателен кон. Можете да си купите или победител, или обикновен кон, като във втория случай ще се нуждаете от отличен треньор. В случая, ако следвате първата стратегия, трябва да вземете правилното решение веднъж, а в противен случай - винаги трябва да сте нащрек.
Дългосрочен подход
Бъфет споделя, че идеалният времеви хоризонт за инвестиция е вечността. Разбира се, тази фраза е метафора, но все пак предприемачът предпочита дългосрочните инвестиции. Така легендарният инвеститор още през 1988 г. се сдоби с акции на Coca-Cola и все още не е продал нито една от тях. „Оракулът от Омаха“ гледа към бъдещето и се опитва да намери онези индустриални тенденции, които ще бъдат обещаващи за десетилетие или повече.
Оглеждайте се за „подценявани“ активи
„Оракулът в Омаха“ е бил обучен от друг известен инвеститор - Бенджамин Греъм и според самия Бъфет, той го е научил на основите на интелигентното инвестиране. Изпълнителният директор на “Бъркшър Хатауей” търси компании с ниски нива на дълг, висока възвръщаемост на собствения капитал (ROE) и атрактивни печалби. Много от инвестициите на Бъфет се характеризират с атрактивна дивидентна доходност, като по този начин генерират сравнително стабилни парични потоци. Легендарният инвеститор не се стреми да участва в модните тенденции. Неотдавна той направи първата инвестиция във високотехнологичния сектор - IBM. Такива ограничения са свързани с прекомерната нестабилност и относителната „висока цена“ на акциите в „новата икономика“.
Инвестирайте само в компании със солиден мениджмънт
Бъфет инвестира само в компании, на чиито топ мениджъри може да се вярва. Един от методите за оценка на етиката и ефективността на управлението е задълбоченият анализ на финансовите отчети.
„Бъдете внимателни, когато всички са алчни, и бъдете алчни, когато всички се страхуват“
Веднъж Бъфет отбелязва, че е важно „да бъдете внимателни, когато всички са алчни и да сте алчни, когато всички се страхуват“. Именно този подход му помага да придобие акции на Bank of America, Goldman Sachs и General Electric на много ниски нива по време на Голямата рецесия. В случая с Уелс Фарго, Бъфет успява отново да се върне на позиция след кризата. "Любимата банка" на Бъфет е най-голямата му инвестиция досега. Уелс Фарго има много конкурентни предимства, включително впечатляващ мащаб, солидна репутация, нарастващи депозити и ниска цена, както и разнообразни източници на приходи, широка мрежа от клонове, ефективни операции и консервативно управление.
Поддържайте запас от средства
Запасите от средства във вашата търговска сметка ще ви помогнат да извършите транзакции в най-благоприятния момент, както и да се защитите, в случай на негативни пазарни събития. Бъфет споменава този важен фактор във всички годишни доклади на “Бъркшър Хатауей”.
Международен подход
Почти всички смятат, че инвестициите на Бъфет са ограничени до консервативни американски компании. Това до голяма степен е вярно. „Оракулът в Омаха“ обаче разшири портфолиото си, като придоби акции на китайския производител на електрически превозни средства BYD, израелската компания за стомана ISCAR, европейските фармацевтични компании Sanofi-Aventis и GlaxoSmithKline. Трябва да се отбележи, че ADR на корпорации от цял свят се търгуват на американския фондов пазар. По този начин, инвестирайки в американския пазар, можете да се докоснете до икономиката на различни части на света и да участвате в различни глобални тенденции.
В заключение можем да обобщим, че освен Уорън Бъфет, съществуват и много успешни инвеститори с различни стилове на търговия. Някои предпочитат агресивни спекулации (например Сорос), други са натрупали състояние, инвестирайки в стартъпи и т.н.
Всичко това в много отношения противоречи на горните принципи. Но трябва да е ясно на всекиго, че на пазара не съществува единен подход. Описаните по-горе съвети са просто едни от многото и едва ли са подходящи за всички. Въпреки това, успехът на „Оракулът в Омаха“ предполага, че има смисъл да се задълбочим над неговите принципи и да изпробваме тяхната сила.
А ако искате да научите повече подробности, можете да ги откриете в бетселъра на Робърт Дж. Хагстром - Начинът на Уорън Бъфет, представен ни от Ozone.bg.