Снимка: iStock
Състезанието сред централните банки за пускане на суверенни цифрови валути се нажежава. Китай постигна значителен напредък с надеждата да използва своята зараждаща се цифрова валута, за да помогне за интернационализирането на юана, но няколко други държави се затоплят към идеята да разчитат по-малко на студени, твърди пари в по-гъвкави платежни системи.
Цифровите валути на централната банка са традиционни пари, но в цифров вид, емитирани и управлявани от централната банка на дадена държава.
Те се различават от децентрализираните криптовалути, включително биткойн, които се основават на блокчейн технологията, като всяка транзакция се проверява от мрежа от компютри.
За разлика от тях, китайската версия на суверенна цифрова валута - така нареченото електронно плащане с цифрова валута (DCEP), се управлява частно от Китайската народна банка (PBOC) в рамките на централизирана система и не използва блокчейн технология. За разлика от криптовалутата, няма презумпция за анонимност при използването на суверенни цифрови валути и тяхната стойност ще бъде толкова стабилна, колкото физическите валути.
Задействани от регулаторни опасения по отношение на биткойните, предложеният от Facebook токен Libra и нарастващият интерес към безконтактни плащания на фона на пандемията на коронавируса, централните банки по целия свят се надигнаха, за да преценят необходимостта от собствени цифрови валути.
В проучване, публикувано от Банката за международни разплащания през януари, 80% от централните банки заявиха, че са се ангажирали с някакъв вид работа върху цифров валути през 2019 г. спрямо 70% през 2018 г. и се очаква тази цифра да нарасне още тази година.
Китайската централна банка настоява за по-бързо въвеждане на цифрови юани, докато други страни започват тепърва тестове.
Китай, най-големият пазар на мобилни разплащания в света, е сред най-гласните за цифровите валути, като Пекин я вижда като възможност за по-нататъшно насърчаване на използването на юана на фона на нарастващото напрежение с Вашингтон, който заплаши да наложи санкции на китайските финансови институции, за да ограничават използването им на щатския долар.
„Китай се нуждае и има способността да изгради нова мрежа от платежни системи, за да прекъсне монопола на щатския долар, а законната цифрова валута ще бъде важен инструмент за интернационализация на юана“, се казва в статия, публикувана в септемврийското издание на China Finance, списание, ръководено от PBOC.
Съществуват предизвикателства в централните банки при проектирането на цифрова валута, способна да позволи трансгранични плащания, тъй като това може да повдигне въпроси в областта на международната търговия и капиталовите потоци, които също могат да бъдат повлияни от политиката, според Сабрина Рошмонт, председател на Работната група за безкасово общество в базирания в Лондон Институт и Факултет по актюери.
"Националната дигитална валута на централната банка ще бъде проектирана така, че да отговаря на изискванията на местните икономики, които са на различни етапи на развитие, с различни цели. Такива инициативи може да не са съпоставими и биха имали различни ефекти върху банковия режим с частична резервна система", каза Рошмонт. „Отварянето на цифрова валута на национална централна банка за външни пазари ще изисква внимателно обмисляне.
"Трансграничните транзакции са изостанали в международните финансови иновации. Частните цифрови валути като биткойн ще продължат да използват този недостатък, докато настоящите международни усилия за справяне с трансграничната ефективност не дадат резултати."
Криптовалутата помага за изпращането на 1 трилион юана от Китай до казина и хазартни центрове всяка година.
Повечето от страните от групата на Г-20 или изследват, разработват или тестват цифрови валути, докато страни извън Г-20 като Швеция, Норвегия, Швейцария и Камбоджа също заявиха, че обмислят цифрови валути.
Работна група беше сформирана от Банката на Канада, Банката на Англия, Банката на Япония, Европейската централна банка, шведската Riksbank, Швейцарската национална банка и Федералният резерв на САЩ, заедно с Банката за международни разплащания, в наддаване за да се избегнат непредвидени бариери за прехвърляне на суверенни валути в техните електронни форми. Китай не беше участник.
Още по темата:
Китай тества правителствена криптовалута през Didi
Китайската централна банка обмисля пускането на своя криптовалута