Снимка: iStock
Рей Далио, основателят, председател и съ-главен инвестиционен директор на най-големият хеджфонд в света - Bridgewater Associates, имаше тежка 2020-та година. Водещият фонд на Bridgewater е дълбоко на отрицателна територия, дори когато конкурентните хедж фондове успяват да бият пазара, особено по време на първоначалното сътресение от пандемията на коронавируса.
И все пак Далио има завиден рекорд през четирите си десетилетия в бизнеса и е провокативен както винаги. В интервю с Бари Ритхолц, главен инвестиционен директор на Ritholtz Wealth Management, той намекна за трудностите, с които се е сблъсквала неговата фирма.
„Пандемията ме изненада. Смятах, че нямам предимство по отношение на пандемията и това беше глупаво“, каза той.
Далио и Ритхолц обсъдиха надълго и нашироко портфолиото. Облигациите са твърде нестабилни спрямо малките доходности, които предлагат - „промяната в цената за един ден е по-голяма от доходността за една година“, каза Далио.
Паричните средства също не са алтернатива. „Няма променливост, но това, което прави, е - както сега, това е като отрицателни два процента годишно“, каза той, имайки предвид инфлацията, която подкопава стойността му.
„Значи това е този нелетлив скрит данък от два процента годишно. Поглеждате сложния ефект от един или два или три процента годишно върху живота ви и той е огромен."
„Балансът е най-важното нещо. Така че не искате пари в брой, мисля. Не мисля, че искате облигации и мисля, че искате алтернативни акции от богатство, но разнообразно богатство“, каза той. Под диверсификация той има предвид не само акции и различни сектори, но и диверсификация на валутите и диверсификация на държавите.
Златото, каза Далио, не е актив с добра възвръщаемост, но е ефективен диверсификатор. За разлика от тях недвижимите имоти не са добра алтернатива за съхраняване на богатство, защото не са ликвидни.
Криптовалутите като биткойн страдат от три проблема - те са трудни за транзакции, те са много нестабилни и са изложени на риск от правителства, които ги забраняват.
Далио заяви, че изборите през следващата седмица вероятно няма да го накарат да преосмисли възгледите си за икономиката. „Ако трябваше да взема и двете страни, ще имаме големи дефицити и монетизация. И двете страни ще имат агресивна китайска политика, мисля. Но една партия ще бъде по-капиталистическа и да кажем, че облагодетелства притежателите на активи. Другата ще остане повече и ще подкрепи преразпределението“, каза той.
По-големият въпрос, каза Далио, е дали страната може да бъде обединена. Капиталистите „разбират производителността и т.н., но не знаят как да разделят пуйката толкова добре. А социалистите или онези, които са по-леви, имат проблем да повишат в такава степен производителността".
Ситуацията с COVID-19 в Европа се влошава, като според съобщенията Германия претегля затваряне на ресторантите си за един месец, след като френският президент Еманюел Макрон изнесе през нощта реч, очертаваща нови ограничения. В САЩ хоспитализациите са се покачили с поне 10% през последната седмица в 32 различни щата, според анализ на Bloomberg News.
Оставащи шест дни до изборите, бившият вицепрезидент Джо Байдън има 66% шанс да победи президента Доналд Тръмп, според лондонските пазари на залагания.
Дейвид Айнхорн, основател на Greenlight Capital, казва, че върхът на пазара е на 2 септември и че балонът на фондовия пазар вече се пука.
Още по темата: