Снимка: iStock
Паниката на Уолстрийт не е необичайна. Така че не е изненадващо, че когато тревогата достигна нивата си през март на финансовите пазари, инвеститорите разтовариха активи, считани за рискови като акции, в опит да избегнат предположението за по-нататъшни загуби на пари от пандемията COVID-19, която обхваща нацията и целия свят.
Въпреки това, загърбване на правилото "при продажба първо си задайте въпроси, защото по-късно може да бъде изключително скъпо в дългосрочен план", се оказа изключително скъпо. Това е точка, която Wells Fargo Investment Institute се опитва да илюстрира в поразителна диаграма, публикувана във вторник:
Източник: Wells Fargo Investment Institute
Екипът на Fargo проведе четири хипотетични инвестиционни сценария, при които инвеститорите реагираха вследствие на американските фондови пазари, които достигнаха своите минимуми на мечия пазар през март, като намалиха с различни части портфейлите си.
Както Wells описва сценария, първият инвеститор (тъмнолилава линия) увеличава експозицията на собствения капитал (добави 30% повече към акциите,
взети от фиксиран доход от инвестиционен клас); вторият инвеститор (светло лилав) поддържа стратегически разпределения чрез ребалансиране; третият инвеститор (червен) е намалил акции (половината от експозицията на собствения капитал е преразпределена към парични средства и инвестиционен клас с фиксиран доход); междувременно четвъртият инвеститор (оранжев) излиза изцяло от акции.
До този момент резултатите от този експеримент трябва да са очевидни. Типът инвеститор, който увеличи експозицията, превъзхожда останалите групи с близо 4.7 процентни пункта и този купувач е възнаграден с над 20 процентни пункта марж в сравнение с инвеститора, който напълно е продал своите дялове.
Отскокът от ниските нива на COVID-19 е зашеметяващ, с Dow Jones Industrial Average и индекса на "сините чипове" S&P 500 нагоре съответно с над 60% от дъната си през март, докато технологичният Nasdaq Composite Index се е представял дори още по-добре - с повишение от 80%.
Това възстановяване до голяма степен е подпомогнато от помощта на Федералния резерв за вливане на доверие и ликвидност на дълговите пазари и пряката намеса на правителството в помощ на американските работници и фирми.
Разбира се, инвеститорите знаят, че е невъзможно да се разбере какво ще донесе бъдещето, когато пазарите се срутят с безпрецедентна скорост, но екипът на Wells Fargo, воден от Дарел Кронк, главен инвестиционен директор, има нещо, на което да наблегне.
„Ние вярваме, че инвеститорите могат да проявят склонност към когнитивни и емоционални поведенчески пристрастия, които могат да доведат до неразумни решения. В периоди на голяма нестабилност предлагаме да останете дисциплинирани към обмислен инвестиционен план и да избягвате емоционални реакции“, пише екипът на банката.
Проблемът с времевия пазар
Коронавирусът постави нов и безпрецедентен набор от предизвикателства, с които взаимосвързаната глобална икономика никога не се е сблъсквала. През последните седмици пазарните колебания бяха бурни и точно когато може би изглежда, че се е стигнало дъното, пазарите се сринаха още повече.
Индивидуалните инвеститори нямат толкова власт в движението на пазара, както някога. Макар да притежаваме около 34% от публичния пазар на акции на стойност 48 трилиона долара, директно или чрез планове за дефинирани вноски като IRА, според Goldman Sachs институционалните инвеститори, пенсионните фондове и правителствата притежават по-голям дял и имат по-голямо въздействие. Много от най-големите мениджъри на активи и директорите на банки също разчитат на алгоритмична търговия, която им позволява да извършват многомилионни сделки с акции за части от секундата, което допринася за скорошната нестабилност.
Индивидуалните имат по-добро усещане за собствения си финансов риск и имат властта да вземат свои инвестиционни решения и да предприемат действия чрез своя онлайн брокер или съветник. Дали преценяват правилно кога да вземат тези решения е друга тема. Но го правят по време на едни от най-нестабилните и ускорени пазарни разпродажби в историята.
Още по темата:
Ето в какво инвестират най-вече индивидуалните и институционалните инвеститори
Как да проучвате акциите и да правите подходящи за вас инвестиции