Снимка: iStock
Тъй като стратезите предлагат сравнително оптимистична перспектива за 2021 г., за фондовите пазари, на фона на разработките на ваксини и очакванията за връщане към някакво ниво на нормалност, инвеститорите заели изчаквателна позиция - както и тези, които преоценяват портфейлите си за възстановяване - може да искат да се противопоставят на някои от конвенционалните подходи към пазар.
Акциите, които седят на върха, могат да дадат на инвеститорите пауза. Но Марк Хефеле, главен инвестиционен директор на UBS Global Wealth Management, предложи на клиентите в бележка тази седмица причина да не бъдат разубеждавани да се върнат на пазара: От 1960 г. американските акции са носили средно 12% ръст през следващите 12 месеца, след като достигнат рекордни върхове. Освен това, добави той, оценките не са толкова разтегнати извън американските мегака-големи технологични акции.
Историческата възвръщаемост също предлага контрааргумент на популярната аксиома за личните финанси относно доларовото усредняване на разходите, или разпределянето на определена сума на пазара последователно, за да компенсира високите и ниските нива.
Въпреки че подходът може да предложи известен психологически комфорт на инвеститорите, Хефеле казва, че средното разпределение на еднократните суми е генерирало по-добра възвръщаемост от 1960 г. в сравнение с постепенното разпределяне на парите за повече от три, шест, девет и 12 месеца - независимо дали се купуват на рекордни нива или на други пазарни нива.
Разбира се, пазарът не е имунизиран срещу известна променливост в близко бъдеще. Но за дългосрочните инвеститори, които може да са се преместили встрани, въпросът е как най-добре да се върнат на пазара. Тук изглежда, че диверсификацията е името на играта - по-конкретно, разпределянето към компании извън големите технологични акции, които доминираха, тъй като по-широката част от пазара ще се възползва от възстановяването след Covid.
Това означава да погледнете отвъд борсово търгуваните фондове, базирани на пазарна капитализация, които имат сериозно разпределение към тези мега-големи печеливши компании, и да обмислите закупуването на някои от стойностите акции, които са изостанали.
В действителност, в бележка за клиенти в сряда, стратегията за капитала и количествената политика на Bank of America заяви, че са предпазливи в близко бъдеще, отбелязвайки много големите бичи настроения на инвеститорите, но казаха, че акциите на стойността могат да имат потенциал за по-нататъшен ръст, дори ако по-широкият индекс S&P 500 не нарасне.
ETF с еднакво претеглени инструменти като Invesco S&P 500 Equal Weight ETF (тикер: RSP) или Goldman Sachs Equal Weight US Large-Capity ETF (GSEW) могат да дадат на инвеститорите по-голяма възможност да се възползват от следващия етап на възстановяването, казва Тод Розенбълт , ръководител на ETF и изследвания на взаимен фонд в CFRA.
Въпреки че тези ETF-и са изоставали от инструментите, базирани на пазарна капитализация, като SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY), те започват да се справят по-добре, тъй като играта за възстановяване се разширява и по-ориентираните към стойността акции се налагат.
Част от това се свежда до състава на сектора: Докато SPDR S&P 500 ETF разполага с почти една четвърт от активите си в технологиите и само 9% в индустрия0, които могат да се възползват от глобалното възстановяване, Invesco ETF има 15% в технологиите и 15% при индустриалците. ETF на Goldman Sachs има 20% дял в технологиите и почти 13% в индустрията.
Но си струва да разгледаме внимателно възможностите, тъй като критериите, които доставчиците на ETF използват - дори сред привидно съмишленици с еднаква тежест - могат да се различават, казва Розенблут. Докато ETF на Invesco от 16.8 милиарда долара е обвързан с индекса, по-малкият ETF на Goldman Sachs от 491 милиона долара не е, въпреки че държи 500 компании - включително Tesla (TSLA).
Tesla не е единствената причина за разликата в доходността, като Invesco ETF нарасна с 9.5% тази година в сравнение с 12% печалба за Goldman ETF. В допълнение към разликата в притежанията, Розенблут казва, че разликите в балансирането също могат да допринесат за несъответствието в представянето, като Goldman ETF извършва балансиране ежемесечно, докато Invesco балансира на тримесечие.
За инвеститорите, които все още искат да ускорят растежа си, но просто възприемат по-балансиран подход, Розенблут казва, че Direxion Nasdaq 100 Equal Weighted ETF (QQQE) дава на инвеститорите толкова много избори сред компании като Moderna (MRNA) и LAM Research (LRCX) както прави с Apple (AAPL) и Microsoft (MSFT).
Още по темата:
Спадът на волатилността може да сочи по-нататъшни добри времена за инвеститорите