Снимка: iStock
Честно казано, едва ли много от нас са очаквали световните борсови индекси да завършат близо до исторически рекорди годината, в която пандемията затвори милиони бизнеси по света и инициира безпрецедентен ръст на безработицата, заедно с невиждано свиване на БВП в ня кои страни. И все пак сме на това положение.
Дори за издръжливата тълпа, която следваше принципа „купувай, когато има кръв по улиците“, хвърлянето на повече пари в играта, когато пандемията започна да ескалира изглеждаше страшно начинание по това време.
Въпреки това, както Бен Карлсън, мениджър на портфолио в Ritholtz Wealth Management LLC, посочи в блог в неделя, „инвестирането, когато нещата изглеждат мрачни, остава печеливша стратегия“.
Той посочи тази диаграма като доказателство:
С други думи, когато безработицата е висока, акциите се покачват, а когато е ниска, печалбите са сравнително ниски. Поне това казва историята...
„Противоположно е, че най-добрата възвръщаемост би дошла от инвестиции, когато икономиката се забие в нищото“, пише Карлсън. „Но да се чувстваш неудобно, когато инвестираш, обикновено е добър знак.“
Той призна, че е почувствал по време на първоначалния спад на пазара, че акциите могат потенциално да паднат с още 60% от там. През този четириседмичен период, който започна в края на февруари, акциите изпитаха най-бързия мечи пазар от 30% от рекордите в историята. И все пак, само пет месеца по-късно и акциите отново се издигаха към неизследвана територия.
„Помислете само колко брилянтни хора са решили да играят на сигурно и да изчакат повторно тестване на минимумите, след като акциите отскочат“, каза Карлсън. "Познайте какво? Когато прахът се уталожи, вече беше твърде късно. Фондовият пазар доказа, че много хора грешат тази година."
Разбира се, беше лесно да бъдеш хванат с грешния крака в лицето на нарастващата безработица, увеличаването на броя на жертвите на коронавирус и политическите вълнения, но въпреки това действията на Федералния резерв, в ретроспекция, бяха там, където трябваше да се фокусирате, твърди още Карлсън.
"Правителството хвърли трилиони долари за това нещо. Те буквално даваха пари на хората”, каза Карлсън. „Изглежда очевидно сега, че тези трилиони и имплицитна подкрепа от страна на Фед биха осигурили дъно за пазарите. Но малко хора по това време прогнозираха връщане към рекордите за всички времена, докато тези програми бяха въведени."
Най-добрият начин да се ориентирате в лудостта?
Трудно е да се преодолее подходът купуване и задържане, предложи той, макар че придържането към него чрез 30% спад от връх до дъно в рамките на един месец не би било лесно. От друга страна, акциите са се възстановили с 60% оттогава, за да получат нетна печалба от 15%.
„Задържането е трудно, но може да е още по-трудно да отидете още една крачка напред и да купувате, когато акциите падат и всички се кандидатират за излизане“, пише Карлсън. „Купуването и задържането работи само ако купувате и държите, когато се чувства, че пазарът може никога повече да не се издигне.“
Що се отнася до основните индекси, Dow Jones Industrial Average завърши миналата седмица с 0.6% спад, докато S&P 500 падна с 1%, а Nasdaq Composite загуби 0.7% . Малкият индекс Russell 2000 беше с около 1% по-висок за седмицата, обаче.
Още по темата: