Снимка: iStock
Един от най-предизвикателните аспекти на управлението на парите през последните няколко години беше изключително ниската доходност от държавни облигации - граничеща с нула и дори отрицателна, когато се има предвид инфлацията.
Предвид на факта, че облигациите съставляват голям процент от традиционните портфейли на инвеститорите за пенсиониране, липсата на този стабилен доход вреди сериозно на доходността.
Този проблем се появи преди повече от четири години, коментират пазарни наблюдатели.
„Няма лесни отговори. Дилемата е особено остра за пенсионерите“, написа по това време Бърт Малкиел, икономист и член на инвестиционния комитет на The Wall Street Journal. „Преди едно поколение те биха могли да инвестират спестяванията си в 10-годишни държавни облигации на САЩ и да могат да разчитат на обещания лихвен процент от 6% до 7%. Те също можеха да спят добре през нощта, знаейки, че портфолиото им се състои от един от най-сигурните активи в света."
Пенсионерите обикновено имат широка диверсификация на инвестициите, извън държавния дълг, чрез високодоходен дълг, облигации на развиващите се пазари, корпоративни облигации с инвестиционен клас и държавни облигации, защитени от инфлация (TIPS). В търсенето на по-голяма възвръщаемост без драстично повишен риск обаче, все повече портфолио-мениджъри поглеждат към привилегированите акциите.
Много пенсиониращи се инвеститори (и много инвестиционни консултанти) смятат, че този род акции са загадъчни. Това е така, защото изглежда, че това са две неща едновременно: облигация и акция.
Привилегированите акции са хибридна ценна книга, която плаща фиксиран дивидент като облигация, но също така представлява собственост в компания, като акция. Докато технически инвестиции в акции, привилегированите емисии всъщност функционират някъде между облигации и акции.
Например, подобно на корпоративни облигации, преференциите се проследяват от големите фирми за кредитен рейтинг. Предпочитанията са инвестиционен клас, но често те се оценяват по-ниско от облигациите, тъй като са по-малки от облигациите на същата компания.
Да бъдеш „младши“ означава, че при несъстоятелност инвеститорите в облигации се ползват с привилегии преди инвеститорите на привилегированите акции. Въпреки това, инвеститорите в тези акции на свой ред получават своите плащания преди обикновените акционери.
Положителната страна е, че привилегированите акции благоразумно генерират по-висока възвръщаемост, като същевременно намаляват риска. В крайна сметка това означава повече пари при пенсиониране.
Освен превъзходните добивки, привилегированите книжа са по-малко нестабилни от обикновените акции. В допълнение, докато лихвите по облигациите се облагат с данъци върху доходите на физическите лица, дивидентите по привилегированите акции се облагат с по-атрактивни дългосрочни ставки на капиталовата печалба.
И така, какви са потенциалните недостатъци?
Привилегированите книжа са акции. По дефиниция те са по-рискови от облигациите.
На второ място, тъй като лихвените проценти се повишават, оценката на привилегированите акции може да падне, както и облигациите. Независимо от това, нарастващите лихвени проценти поради икономическия растеж са склонни да повишават кредитоспособността на преференциите, особено тези, издадени от търговски банки, които се възползват от по-високи лихви.
Докато лихвите от висококачествени дългове като държавни облигации на САЩ остават потиснати, разумно е да търсите по-добра възвръщаемост при приемливо ниво на риск сред вашите инвестиции, ориентирани към доходите.
Висококачествените привилегировани акции с атрактивни дивидентни потоци са относително стабилни и само умерено по-нестабилни от облигациите. Това означава, че привилегированите акции могат да бъдат полезна част от портфейла на инвеститора в среда, гладна за доходи.
Най-предпочитаните акции се предлагат от големи финансови институции, сред които най-големите американски банки и застрахователни компании. За инвеститорите има и одобни ETF-и, като този на iShares (PFF). Основните притежания на фонда включват големи банкови емитенти като Wells Fargo, Citigroup, GMAC Capital и JP Morgan.
Текущата 30-дневна доходност на SEC от този фонд е 4.51% на годишна база.
Още по темата: