Снимка: iStock
През 2013 г. един от често срещаните начини за закупуване на биткойн в САЩ беше купувачите да се отправят към публично пространство като Union Square в долен Манхатън. Там купувачите несоха пари, а продавачите - телефоните си, за да разменят кодове, с които да прехвърлят цифровите пари.
Днес все още можете да срещнете човек в парка (разбира се социално дистанциран) или да отидете на банкомат за биткойн, но има вече и много други начини да си купите криптовалути и да участвате в "пазарната лудост", отвела най-голямата и стара криптовалута до нива от над 24 000 долара.
Биткойн се търгува на ликвидни борси 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата - някои борси дори вече се регулират. Приложенията за смартфони дават на потребителите достъп с едно докосване. Търсенето на биткойни се изстреля по-високо заедно с цената, която се е увеличила повече от три пъти тази година до последното си ниво от 23 000 долара за монета.
И все пак за инвеститорите, които искат да купуват директно чрез по-традиционна брокерска сметка, опциите все още са ограничени. Най-важното е, че няма биткойн-търгуван фонд и може да няма такъв още години наред.
„Много съм разочарован, че SEC все още не е одобрила биткойн ETF.”, коментира Рик Еделман, основател на Edelman Financial Engines. Неговата фирма управлява над 200 милиарда долара за 1.27 милиона инвеститори, които са склонни да търгуват с биткойн и други криптовалути.
Без ETF обаче, Еделман не може да инвестира в биткойн за клиенти, въпреки че е убеден, че това е критична част от съвременния инвестиционен портфейл. (Edelman Financial инвестира само в ETF и взаимни фондове.) Той започна да купува биткойн за себе си през 2014 г. и сега има повече от 1% от нетната стойност на богатството си в криптовалути.
За неговите клиенти ETF „ще промени всичко“, добавя той.
В резултат на това начинът, по който повечето американци купуват и продават биткойни днес, е в приложения като Robinhood, Coinbase и Square’s Cash App.
Най-голямата група потенциални купувачи е на PayPal (тикер: PYPL), който започна да разпространява криптовалути през октомври за своите клиенти в САЩ и планира да добави услугата в други страни през следващата година. Няма специални изисквания; потребителите просто се регистрират за услугата и започват да търгуват. От следващата година обаче ще има такси въз основа на размера на транзакциите, които могат да възлизат до над 2%.
Square (SQ) също улеснява закупуването. Той начислява различни такси, които според компанията могат да достигат до 1.76%. Компанията не отговори на въпроси относно средните и максималните такси.
Robinhood предлага безплатна търговия с биткойни и печели пари, като насочва клиентските сделки към маркет-мейкъри, като печели част от спреда между цените на офертите купува и продава.
Всяка компания има различни правила за това какво можете да правите с вашата криптовалута, след като я купите. Square позволява на купувачите да преместят своите биткойни в несвързан „портфейл“, който могат да използват за търговия с други хора, но PayPal и Robinhood карат потребителите да държат криптовалутите си на платформите си за търговия и да ги продават срещу пари в брой.
„Предимствата на това е, че те са удобни за продажба на дребно, те са интуитивни; някои от недостатъците е, че те могат да имат значителни такси“, казва Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise Asset Management, доставчик на криптовалутни фондове. „И тогава големият недостатък е сигурността. Ако телефонът ви бъде хакнат или паролата ви бъде открадната, можете да загубите активите си."
Най-голямото приложение, фокусирано изцяло върху криптовалути, е Coinbase, което току-що е подаде заявление, за да стане публично достояние. Coinbase предлага десетки криптовалути и услуги като кредитиране, които не се предлагат от по-обикновените ванилови услуги. Той начислява 0.5% спред върху транзакциите, както и такси, започващи от 1.5% в зависимост от източника, който клиентите използват, за да купуват.
Има и няколко начина за инвеститорите да търгуват с криптовалути в своите брокерски сметки. Trust Grayscale Bitcoin Trust е ценна книга, създадена от Grayscale Investments, която се състои изцяло от Bitcoin и е структурирана като частна инвестиция. Правилата на SEC позволяват на инвеститорите да продават тръста на публичните пазари шест месеца след закупуването му. Той се търгува под символа GBTC и може да бъде закупен в повечето традиционни брокерски сметки.
Съществува обаче голяма разлика между доверителния фонд и борсово търгувания фонд. GBTC търгува със значителна премия към нетната си стойност на активите, което означава, че купувачите не само поемат риск с биткойна; те също могат да загубят пари, ако премията се свие. Grayscale се е възползвал от недостига на други опции - и сега е най-големият мениджър за криптоактиви в света, с 13 млрд. долара активи под управление. GBTC е нараснал с 240% тази година. Bitwise също има публично търгувана крипто ценна книга, наречена Bitwise 10 Crypto Index fund (BITW), която проследява 10 цифрови монети и по подобен начин се търгува с голяма премия.
За богатите инвеститори има и няколко хедж фонда, фокусирани върху крипто. Pantera Funds започна фонда за биткойн Pantera през 2013 г. и оттогава донесе над 27 000% доходност - вероятно най-добре представящия се хедж фонд в историята. Има минимална инвестиция от 100 000 долара и такса за управление от 75 базисни точки, но няма такса за изпълнение. Дан Морхед, главен изпълнителен директор на Pantera, го нарича „най-ефективният начин хората или институциите с висока нетна стойност на активите да получат експозиция към биткойн - той е структуриран като ETF в смисъл, че има дневна ликвидност“. Pantera предлага и фондове, които инвестират в монети и компании на ранен етап.
Още по темата: