Снимка: iStock
Ако се чудите каква е разликата между "дот-ком" балона и днешния извисяващ се фондов пазар, то анализаторите от DataTrek имат отговор на този въпрос.
Докато американските акции се движат до рекордно високи стойности, някои инвеститори сравняват настоящата среда с технологичния балон от 2000 г.
И за това съдействат фактори като - засилените спекулации с акции преди приходи като стартиращи EV компании и забележителното нарастване на SPAC през 2020 г. Тази спекулативна среда, в известна степен може да се сравни със случващото се по време на технологичната мания отпреди 20 години.
Независимо дали става дума за акции преди приходи, получаващи небесно високи оценки в пространството на електрическите превозни средства, или рекорден ръст на SPAC и IPO-та, има някои паралели между пазарите 2020 и 2000.
Nasdaq е нараснал с 44% до момента и с 94% през последните две години. През 1999 г. Nasdaq нарасна с 86%.
„Така че, ако разгледате 2019 и 2020 година заедно и вие някак ще получите настройка в стил 2000 година“, обясни съоснователят на DataTrek Николас Колас.
Но според DataTrek има една основна разлика между "дот-ком" балона и днес: лихвените проценти.
Федералният резерв изигра роля в пукането на балона от 2000 г., тъй като повиши лихвените проценти до нови циклично високи нива, когато акциите достигнаха своя връх.
„Технологичният сектор започна да се преобръща веднага щом стана ясно, че Фед възнамерява да повиши краткосрочните лихвени проценти до нови високи цикли и да охлади процъфтяващата икономика на САЩ“, обясни Колас.
През 2000 г. процентът на федералните лихви беше близо 5.85%, което означава, че инвеститорите имат алтернатива на процъфтяващите технологични акции, като получат прилична възвръщаемост от облигациите. Днес, когато лихвеният процент на Fed е близо до 0%, няма подобна алтернатива за инвеститорите, както през 2000 г.
А Фед не очаква да повиши лихвените проценти най-малко до 2023 г., тъй като е фокусиран върху съживяването на икономиката от пандемията COVID-19, дори когато вторият кръг от проверки на стимулите трябва да удари милиони американски банкови сметки.
"Това не гарантира, че технологичния сектор ще продължи да работи, особено в по-спекулативните области на този пазар. Но означава, че трябва да търсим различен катализатор от това, което свали групата през 2000 г.", каза Колас.
Още по темата: