Снимка: iStock
Топ 50 на най-големите дарители в САЩ са направили дарения за общо 24.7 милиарда долара през 2020 г., увеличавайки средствата с повече от 56% от 15.8 милиарда долара за 2019 г., според списанието „Хроника на филантропията“, базирано във Вашингтон, САЩ, което обхваща света на филантропията
Първото място в годишния списък на Philanthropy 50 на изданието се заема от най-богатият човек на света - Джеф Безос, който е дарил 10 милиарда долара за стартирането на Земния фонд на Безос за отговор на изменението на климата.
57-годишният Безос, който обяви миналата седмица, че ще се оттегли от поста главен изпълнителен директор на Amazon, за да отдели повече време за благотворителност и други проекти, също допринесе със 100 милиона долара за Feeding America, мрежа от над 200 хранителни банки в цялата страна.
Според данните на Forbes в реално време Безос има нетна стойност на богатството от 192.2 милиарда долара.
Макензи Скот, бившата съпруга на Безос, заема втора позиция в класацията, с дарения от общо 5,7 милиарда долара през 2020 г. Тя е подкрепила 512 благотворителни организации, включително хранителни банки, организации за хуманно обслужване и благотворителни организации за расово правосъдие. Нейното богатство се оценява на 58.3 милиарда долара.
От трето до пето място се нареждат съответно бившият кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, основателят на Nike Фил Найт и съпругата му Пенелопе и съоснователят на Twitter Джак Дорси. Всички те са дарили над 1 милиард долара през миналата година.
„Миналата година имаше огромно изливане на подкрепа от големи донори, за да се помогне за справяне с пандемията Covid-19“, казва Мелиса Берман, президент на Rockefeller Philanthropy Advisors, която съветва донорите по целия свят. „Ще видим, че това ще продължи и през следващите години.“
Дарението на Безос за хранителни банки в размер на 100 милиона долара, даренията на Скот за расова справедливост и на организации, базирани в общността, и организации, ръководени от цветнокожи жени, е категорично изявление за това как донорите постепенно се фокусират върху справянето с вечната бедност и системните проблеми, Казва Берман.
Класацията на Chronicle се базира на общата сума, присъдена на филантропите през 2020 г. Информацията се основава на обширни изследвания с дарители, техните бенефициенти и публични регистри.
Някои от най-големите дарители в Америка не се появиха в настоящия списък, дори и да направиха голям подарък на организации с нестопанска цел миналата година като част от многогодишните си обещания. Например Уорън Бъфет отсъства от тазгодишния списък, въпреки че миналата година той даде на Фондация "Бил и Мелинда Гейтс" 2.2 млрд. долара акции.
От първите 50 дарители 20 са живели в Калифорния. Ню Йорк и Тексас - всеки с по пет - са на второ място като произход на дарителите.
Що се отнася до каузите, фондациите за опазване на околната среда са най-големият бенефициент с общо 10.05 млрд. долара. Те бяха последвани от фондации с нестопанска цел (2.73 млрд. Долара) и колежи и университети (2.19 млрд. долара).
Още по темата: