Неотдавна излязла от университета в Уисконсин, Джанет Рилинг работи като одитор в една от големите счетоводни фирми, когато преживява промяна в кариерата си.
„Виждах различни бизнеси отблизо по време на процеса на одит и осъзнах, че научавам за стратегиите за управление и какви са двигателите на бизнеса“, казва Рилинг, пред финансовото изадание Barrons. По-късно тя се връща обратно в университета за магистърска степен по финанси от програмата за приложен анализ. „Много ми хареса идеята да мога да управлявам портфолио, докато съм в училище“, добавя тя.
Повече от 25 години по-късно Рилинг е ръководител на мултисекторния фонд за инструменти с фиксиран и висок доход в Wells Fargo Asset Management, който през 2005 г. придоби предишния работодател на Рилинг - Strong Capital Management.
Изминалата година беше интересно време за инвеститорите с фиксирана доходност, разбира се, но Рилинг и нейният екип бяха много добри в навигацията на пазарите. Всъщност отличителен белег на тяхната стратегия е фокусирането върху шестмесечен инвестиционен хоризонт.
„Не че променяме портфолиото си на всеки шест месеца“, добавя тя бързо. „Но ни е удобно да правим промени.“
52-годишната Рилинг кредитира този подход, който дава на нейния екип предимство в управлението на фонда за облигации на Wells Fargo Core Plus от 1.9 милиарда долара долара и ръст от 8.9% през последните 12 месеца - по-добре от 93% от своите конкуренти, според данни на Morningstar. Фондът е връщал срено 4.9% годишно през последното десетилетие, по-добре от 84% от своите конкуренти.
Фондът притежава минимум 65% от активите си в сектори, включени в индекса на агрегираните облигации на Bloomberg Barclays - например, държавни ценни книжа и американски облигации. Той има свобода да предостави до 35% от активите си да работят в така наречените "плюс сектори", вариращи от високодоходни щатски и европейски облигации, до развиващи се пазари и експозиции в чуждестранна валута.
На теория инвеститорът може да получи широка експозиция с фиксиран доход с този единствен фонд.
„Идеята е, че това отнема част от вземането на решения, така че инвеститорите да не се притесняват как се разпределят техните фиксирани инвестиции“, казва Рилинг, която ръководи екипа от 2015 г. насам.
В типични времена Рилинг и нейните четирима съуправители седят почти рамо до рамо на отворен търговски етаж в Меномони Фолс, Уисконсин, град близо до Милуоки, където по случайност Рилинг е израснала.
„Направихме наистина добра работа, пресъздавайки това, но нищо не може да бъде подобно на това да бъдем лично един до друг“, казва тя. Рилинг поема водещата позиция при корпоративни кредити с инвестиционен клас, докато четиримата други секторни специалисти покриват съответните области; групата е подкрепена от близо 70 души от изследователския екип с фиксиран доход.
Насочвайки се към 2020 г., Рилинг и нейният екип са разтревожени от богатите оценки във вселената с фиксиран доход - и то във време, когато икономическият цикъл беше дълъг. „Те бяха на нива, които не бяхме виждали от преди финансовата криза“, казва тя. "Но разбира се нещата се промениха много бързо."
До края на януари 2020 г. екипът намали разпределението на плюс на портфейла до 11%, като американските високодоходни облигации представляват по-малко от 3% от активите към този момент. Екипът не предвиди Covid-19 разпродажбите, но бяха добре позиционирани да се възползват от нея.
До края на април те увеличиха плюс притежанията до 21% от активите и доведоха разпределението си с висока доходност в САЩ до близо 15%. Те използваха комбинация от отделни ценни книжа и борсово търгувани фондове, които служат като резервни места, когато искат бързо да получат експозиция в даден район, докато анализаторите все още проверяват ценните книжа.
„С течение на времето се насочихме към отделни имена“, казва тя. Екипът добави към своята плюс експозиция в други области, включително европейски дълг и дълг на развиващите се пазари, като до края на август категорията достигна близо 26% от портфейла.
Източници: Morngingstar; Wells Fargo Asset Management; Блумбърг
Междувременно екипът позиционира основните си позиции, за да се възползва от тежките продажби сред ценни книжа с инвестиционен клас. „Компаниите с най-високо качество започнаха да използват пазара с инвестиционен клас, за да си върнат ликвидността на баланса“, казва Рилинг. Тя добави имена като 3M (MMM), Deere (DE) и Walt Disney (DIS), които издадоха облигации с доходност близо 4%. С други думи, облигациите с рейтинг A се търгуваха на спредове (доходност над съкровищни облигации със същия падеж), подобно на това, където облигациите BB са се търгували само няколко месеца по-рано.
Но доходностите не останаха там дълго. Точно както инвеститорите в акции се върнаха обратно на пазара през пролетта, така и гладните инвеститори в облигации. Оценките за повечето джобове с фиксиран доход са отново там, където бяха преди една година.
„Доста забележително е, че можете да преминете през целия кредитен цикъл, да влезете на най-доброто място, да отидете на най-лошото място и след това да се възстановите почти до най-доброто място, само за една година“, казва Рилинг. Разбивката на портфейла наскоро беше 78% основна и 22% плюс.
Настоящата пазарна среда предлага важно разграничение от това време миналата година. „Днес сме в ранните етапи на нов икономически цикъл и с фискален стимул предоставяме допълнителна подкрепа“, казва тя. Докато инвеститорите в акции са натопили пръстите си в силно засегнатите сектори, екипът на Рилинг селективно купува облигации в чувствителни за Covid области.
Фондът закупи облигации с инвестиционен клас, обезпечени с паричен поток от програми за насърчаване, включително облигации на United Airlines Holdings (UAL) за 2027 г., емитирани през юни на 6.5%. Оттогава нейният екип добави необезпечени облигации на авиокомпании, малки позиции в круизни оператори и имена с по-високо качество от енергийния сектор.
Фондът притежава и облигации, които са били инвестиционни, преди кризата Covid-19 да доведе до понижаване на рейтинга. С разгръщането на нов икономически цикъл, тези така наречени паднали ангели - включително облигации от Occidental Petroleum и Occidental Petroleum Corp.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на финансовите пазари.