Снимка: iStock
Банки в Европа, които отчитат най-тежката си година от десетилетие, сигнализират, че най-лошото от щетите на пандемията е отминало.
Печалбата при 19-те най-големи кредитори в ЕС, които са публикуваха резултатите си, е спаднала под 10 милиарда евро за първи път, откакто Bloomberg Intelligence започна да събира данните през 2010 г. Все пак банки, включително Societe Generale SA, BNP Paribas SA и Banco Santander SA, предлагат възобновяване на изплащанията на акционерите си, тъй като се предвижда намаляване на провизиите за загуби по заеми и усилията за намаляване на разходите започват да се отплащат.
„Нещата определено започват годината положително“ според шефа на инвестиционната банка SocGen Уилям Кадуш-Шасинг. „Навсякъде в търговията на дребно все още виждаме въздействието на ограничението, но се държи добре.“
Печалби в пандемията
Европейските банки регистрираха най-ниския нетен доход от поне 2010 г. насам
Източник: Bloomberg Intelligence
Забележка: Обобщени печалби за големите банки, които са отчели резултатите за финансовата година 2020
Кредитори като ABN Amro NA, Commerzbank AG, Societe Generale и Santander, които отчетоха загуби за годината, контрастираха с печалби, генерирани от противоположната страна на Атлантическия океан.
Печалбите на американските банки се задържаха благодарение на рекордни резултати от техните търговски бюра. И докато провизиите за загуби по заеми изтласкаха нетния доход под нивата от 2019 г. при повечето фирми, Morgan Stanley имаше най-високата си печалба досега, както и корпоративната и инвестиционната банка JPMorgan Chase & Co.
С слабите резултати от търговия в Европа, нарастващите провизии за загуби по заеми бяха в основата на мрачното представяне на банките. Те заделиха 47.4 милиарда евро, за да се предпазят от неизпълнение на задълженията на кредитополучателя, в сравнение с едва 25.9 милиарда евро през предходната година.
Дори тези провизии може да не отразяват общата щета, тъй като инвеститорите са добавили отстъпка към акциите: тяхното съвкупно съотношение цена-счетоводна стойност е спаднало до 0.54 в края на 2020 г. спрямо 0.74 в началото на годината, според събраните данни от Bloomberg.
„Вградено“ бедствие
Икономическият спад забави усилията на банките за намаляване на съществуващите лоши дългове и „има и вградено ниво на бедствие в кредитните книги, което все още не е напълно очевидно“, се казва в изявление на Европейската централна банка миналия месец.
ABN Amro Bank NV отмени дивидента си за 2020 г., тъй като неочаквана печалба от около 54 милиона евро през четвъртото тримесечие не беше достатъчна, за да спаси холандския кредитор от първия му отрицателен резултат от 2010 г. насам.
Годината не беше лоша за всички заемодатели. Deutsche Bank AG избягва милиардите евро за такси за преструктуриране, които е резервирала през предходните години, позволявайки бум в нейната търговска единица да я задвижва до първата си годишна печалба от шест години.
Кредиторът продаде дълг тази седмица със спредове далеч под подобни продажби през ноември. Поръчките за инвеститори затвориха на около 7.6 милиарда евро в рамките на предложението за 3 милиарда евро.
След като отчетоха своите мрачни резултати, много банки нарушиха падащите кредитни провизии тази година и отбелязаха добро начало на първото тримесечие. Индексът на европейските банкови акции е надминал по-широкия индекс досега през 2021 г., като е спечелил 6% спрямо 3% за бенчмарка.
Изплащания
Societe Generale заяви, че планира първоначално изплащане на 470 милиона евро, докато Santander предлага 0.10 евро на акция, еквивалентно на приблизително същата сума. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA планира да изкупи обратно около 10% от акциите си и да се върне към политиката си за дивиденти отпреди кризата, тъй като продажбата на американското звено генерира около 8,5 милиарда евро излишен капитал.
"Въпреки че коефициентите на неизпълнение при заемите могат да достигнат своя връх през 2021 г., ние вярваме, че цената на риска може да започне да се нормализира", пишат анализатори на Bloomberg Intelligence, водени от Филип Ричардс, в бележка от сряда. По-добра от очакваната тенденция за приходите сред банките в ЕС „също така увеличава перспективите за изплащане на акционерите, след като през септември се отмени горната граница на ЕЦБ“.
Още по темата:
Печалбата на банковата ни система пада с 51.4% през 2020-та година